Промени на релефа в Непал задължително ще се случват. Те вече са се случили и са отчетени от някои наблюдатели, най-вече благодарение на данните от европейския спътник, преминал над района на Хималаите 4-5 дни след земетресението над района. Това каза за БНР проф. Емил Ботев, ръководител на Департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН по повод информациите, че земетресението в Непал е предизвикало снижаване на връх Еверест.
"Да се говори за 2 сантиметра и нещо е не съвсем коректно, тъй като това, горе долу, е точността на метода", смята експертът. "Моето мнение е, че предстоят тепърва допълнителна обработка на данните и съгласуване с други методи, не само такива интерферентни и с използване на спътникови данни", допълни той.
По думите му въпросът е труден, но задължително такива промени съществуват. "Доказано е, че с цели 3 метра е придвижен на юг целият предхималайски масив, заедно с Хималаите, при това „възсядане“ върху индийската плоча, където е равнината на Ганг.... Няма как в релефа в последващите планински вериги на Хималаите да не са настъпили изменения", каза Емил Ботев.
Ботев заяви, че приема за достоверни информациите за издигане на в. Анапурна.
Той коментира и новината за изместване на земната ос. "Това изменение води само до микросекунди увеличение на скоростта на Земята и мого малка част от един градус от ъгъла оста на въртене. Тази ос на въртене сама по себе си участва в такива периодични изменения с по-голяма стойност с близо градус и повече от градус изменение, които се наричат „нотационни“ или „прецесионни", каза Ботев.