Говорителят на съдебната власт в Иран - Масуд Сетайеши - обяви издаването на смъртни присъди на още петима арестувани протестиращи. Така от началото на общонационалните демонстрации на 16 септември досега на смърт са осъдени 11 протестиращи.
Още: Самолетната катастрофа в Казахстан: ВИДЕО показа последните мигове на пасажерите
Още: "Хамас" не дава списък с живите и мъртвите заложници, бави преговорите заради "нови условия"
Първата тежка присъда бе издадена на 11 ноември, когато демонстрант бе определен от режима като "враг на Бога". Това е основният етикет, който властите "залепят" на задържаните граждани.
Вчера и днес в страната продължават общонационалните стачки. Мащабът на продължаващите демонстрации показва, че протестното движение все повече се разгръща, въпреки че на снимките и видеоклиповете в социалните мрежи стачките на работниците от различни сектори не изглеждат толкова драматични, колкото многолюдните протести. Режимът заплашва стачкуващите, но не може лесно да ги принуди да спрат.
It’s striking to see Isfahan’s normally bustling historic bazaar empty. Merchants have gone on a 3-day strike throughout Iran, reminiscent of the same tactics that helped bring down Iran’s monarchy in 1979. pic.twitter.com/JlR2EO4elH
Още: Ердоган заплаши кюрдските бойци: "Или ще сложат оръжия, или ще бъдат погребани в Сирия" (ВИДЕО)
Още: Самолетна катастрофа в Казахстан, има оцелели (ВИДЕО)
— Karim Sadjadpour (@ksadjadpour) December 5, 2022
Участието в протестите обаче значително намалява, вероятно поради разделението и лошото планиране на протестното движение, анализират от американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW). На 6 декември са отчетени протести в пет града въпреки широко разпространените призиви за демонстрации от страна на координаторите. Потребители в социалните мрежи посочват, че някои протестиращи са били объркани относно планираните протести, а други не са били съгласни с определените места.
Още: Сирийски медици споделят, че са притискани да дадат фалшиви показания за химическо оръжие
Още: СЗО: Над 50 милиона долара са необходими за здравната система в Сирия
Междувременно върховният лидер Али Хаменей се срещна с Висшия съвет за културна революция (ВСКР) вчера, вероятно за да обсъди работата на нравствената полиция и закона за задължителния хиджаб. По време на срещата водачът призова за културна реконструкция, но не спомена изрично моралния патрул или изискването за носене на хиджаб, съобщават от ISW. Припомняме, че все още съществуват спорове дали нравствената полиция спира работа, или продължава да действа – четете повече тук. Отделно, властите обявиха преди дни, че може да направят известни облекчения относно закона за хиджаба.
ВСКР е политически орган на режима, който подготвя резолюции по културни, религиозни и социални въпроси, които след това парламентът одобрява или отхвърля. Сред членовете на Висшия съвет са президентът Ебраим Раиси, председателят на парламента Мохамат Багхер и ръководителят на съдебната система Голам Хосеин Еджей - всички те са присъствали на срещата с Али Хаменей. Възможно е по време на дискусията върховният лидер да е взел окончателно решение дали да продължи действието на нравствената полиция. Преди това, на 1 декември, главният прокурор Мохамад Монтазери заяви, че парламентът ще излезе със становище по въпроса до 16 декември.
Още: Иран отмени забраната на две мобилни приложения
Още: Новата власт в Сирия обяви Коледа за празник
Съобщава се още, че силите за сигурност са арестували заместник-главния редактор на информационната агенция Fars, която е под контрола на режима, за ролята му в подготовката на бюлетина на медията, изтекъл в публичното пространство. Хакерската група Black Reward публикува този бюлетин на 30 ноември и в него се видя комуникацията между върховния лидер, Революционната гвардия и други висши служители относно начина на противодействие срещу протестиращите.
Друг важен акцент е, че на 6 декември известният сунитски духовник Мулана Абдол Хамид съобщи в Twitter, че има сведения, че режимът извършва сексуални посегателства над арестувани жени. Абдол Хамид призова съдебната власт да накаже виновните. CNN вече разказа няколко истории за ужасяващите актове на сексуално насилие, които режимът извършва срещу жени, а дори и срещу мъже.