Отстраненият от поста си южнокорейски президент Пак Гън Хе ще се изправи пред съда, за да отговаря за мащабния корупционен скандал, който доведе до нейния импийчмънт.
Пак беше свалена от власт през март месец след грандиозни национални протести в цяла Република Корея заради участието й в корупционни схеми, злоупотреба с власт, оказване на незаконен натиск и разгласяване на държавни тайни, припомня БГНЕС.
Тя обаче не е първият лидер на Южна Корея, който бива арестуван по обвинение в корупция - преди нея още двама са осъдени за същото, а трети - предшественикът ѝ Но Му Хьон, се самоуби преди да бъде произнесена окончателната му присъда.
Все пак скандалът с Пак Гън Хе е безпрецедентен в цялата история на републиката. Според прокуратурата в Сеулския районен съд са били представени над 120 000 страници документи във връзка с обвиненията срещу нея, които доведоха до свалянето й от власт.
До промените в Синия дом (президентската резиденция) и импийчмънта на Пак Гън Хе се стигна, след скандалните разкрития, че Чой Сун Сил, близка приятелка на Пак, е използвала влиянието си, за да накара големи корпорации да дават милиони като дарение на обвързаните с нея фондации. Според редица публикации от международните медии, става дума за средства, възлизащи на над 72 млн. долара. Така дори южнокорейският гигант "Самсунг" се оказа въвлечен в измамната схема и сега му предстои да се изправи пред правосъдието.
Разследване на прокуратурата доказа, че Пак Гън Хе да е давала на приятелката си секретна информация, в това число и текстове от свои бъдещи изказвания, като ѝ е разрешавала и да нанася корекции по тях. По този начин е предоставяла на Чой Сун Сил влияние над икономиката и политиката на страната. Чой се е намесвала и в кадровите назначения и в работата на администрацията на президента. Откритията предизвикаха един от най-големите политически скандали в историята на Южна Корея и най-мащабните демонстрации от въстанието в Куанджу през 1980 година насам.