Отстраненият от поста си южнокорейски президент Пак Гън Хе ще се изправи пред съда, за да отговаря за мащабния корупционен скандал, който доведе до нейния импийчмънт.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Пак беше свалена от власт през март месец след грандиозни национални протести в цяла Република Корея заради участието й в корупционни схеми, злоупотреба с власт, оказване на незаконен натиск и разгласяване на държавни тайни, припомня БГНЕС.
Тя обаче не е първият лидер на Южна Корея, който бива арестуван по обвинение в корупция - преди нея още двама са осъдени за същото, а трети - предшественикът ѝ Но Му Хьон, се самоуби преди да бъде произнесена окончателната му присъда.
Все пак скандалът с Пак Гън Хе е безпрецедентен в цялата история на републиката. Според прокуратурата в Сеулския районен съд са били представени над 120 000 страници документи във връзка с обвиненията срещу нея, които доведоха до свалянето й от власт.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
До промените в Синия дом (президентската резиденция) и импийчмънта на Пак Гън Хе се стигна, след скандалните разкрития, че Чой Сун Сил, близка приятелка на Пак, е използвала влиянието си, за да накара големи корпорации да дават милиони като дарение на обвързаните с нея фондации. Според редица публикации от международните медии, става дума за средства, възлизащи на над 72 млн. долара. Така дори южнокорейският гигант "Самсунг" се оказа въвлечен в измамната схема и сега му предстои да се изправи пред правосъдието.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Разследване на прокуратурата доказа, че Пак Гън Хе да е давала на приятелката си секретна информация, в това число и текстове от свои бъдещи изказвания, като ѝ е разрешавала и да нанася корекции по тях. По този начин е предоставяла на Чой Сун Сил влияние над икономиката и политиката на страната. Чой се е намесвала и в кадровите назначения и в работата на администрацията на президента. Откритията предизвикаха един от най-големите политически скандали в историята на Южна Корея и най-мащабните демонстрации от въстанието в Куанджу през 1980 година насам.