Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Барикади и държавни пречки - ежедневието за активистите, които са против Ердоган

13 април 2017, 09:12 часа • 1237 прочитания

Барикади и дълго време за разрешение за официално провеждане на кампания против референдума за промяна на турската конституция – това е част от картината за плебисцита, който ще се проведе точно на Великден, 16 април. Пред Нова телевизия активистка, която защитава позицията против промените, разказа, че цели две седмици властите издавали разрешение.

Още: Южнокорейските следователи искат да се повдигнат две обвинения на президента

Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран

Основен мотив в кампанията „за” референдума е, че „всички терористи ще гласуват с „не”. Хората, които са на позиция „не” и работят за нея, често са репресирани, случват им се и „случайни инциденти”.

Припомняме, че промените в турската конституция, които ще се гласуват на референдума, са общо 18 на брой. Основните текстове засилват властта на президентската институция – например, ако президентът наложи вето на даден законопроект, парламентът може да преодолее ветото само с абсолютно пълно мнозинство; президентът изготвя държавния бюджет, а парламентът не може да внася поправки в него – може само да не го одобри, като в такъв случай изготвя временен бюджет и ако той не бъде приет, се действа съгласно бюджета от миналата година; премахва се парламентарният контрол; парламентът може да стартира процедура за разследване на президента, само ако всички депутати са съгласни; президентът не прекратява партийното си членство.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес