Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бан Ки-мун е разочарован от много световни лидери

14 септември 2016, 14:24 часа • 1478 прочитания

Генералният секретар на ООн Бан Ки-мун, чийто мандат изтича съвсем скоро, заяви, че е разочарован от много световни лидери, които се интересуват повече от запазването на властта, отколкото от подобряването на живота на народите си. В пространно интервю за Асошиейтед прес Бан каза, че не може да разбере защо Сирия е заложник на съдбата на един човек, президента Башар Асад.

Бан е публичното лице на ООН, но той признава, че в частни разговори с лидерите, те виждат едно негово съвсем различно и по-строго лице.

Хората казват, че съм си мълчал, че не съм говорил за човешките права, но мога да ви кажа, че съм говорил по този въпрос повече от когото и да е от западните лидери, които са много предпазливи. Няма да срещнете хора, говорещи по-смело по този въпрос от мен, каза Бан.

Той заяви, че е нереалистично да се очаква от генералния секретар да бъде някаква почти всемогъща личност, защото странните членки взимат решенията и шефът на ООН само ги прилага, вместо той да прилага своите собствени инициативи и политики. Според Бан ООН би бил много по-ефективен и ефикасен, ако в организацията има разумен процес на взимане на решенията, а не такъв, при който една страна да има властта да блокира нещо, за което всички останали страни са съгласни. Като пример Бан посочи декларацията, която трябва да бъде приета на срещата на върха на ООН за бежанците и мигрантите идния понеделник, в която с цел постигане на консенсус е било премахнато негово предложение за пренастаняване на 10 процента годишно от бежанците в света. Това породи критики от страна на неправителствени организации като Амнести интернешънъл и Хюман райтс уоч, предаде Mediapool.

Бан заяви, че винаги е поставял обществените интереси пред частните. Той сравни подхода си с този на западните лидери, които обикновено правят изявления. Бан добави, че някои лидери са го убеждавали да не посещава дадена страна или да не казва нещо. Той каза, че ако спомене конкретни имена, това ще има почти взривоопасен ефект, но добави че няма да го направи.

Аз винаги съм действал, както аз съм искал, защото вярвам, че срещите лице в лице със световните лидери са от съществена важност за опитите да получиш подкрепа за прекратяването на конфликтите или по въпроси като климатичните промени или борбата с бедността.

Винаги съм казвал, че мога да разпространя стотици изявления от тук (централата на ООН), но ако човек наистина иска ябълката да падне, то той трябва да отиде при дървото и да го разклати. А ако човек стои и чака под дървото, докато ябълката падне в устата му, то може да минат 20 години, преди това да се случи, каза Бан.

В интервюто генералният секретар на ООН заяви, че проблемите на света днес идват не от народите, а от лидерите. Той добави, че за много лидери най-важното е да бъдат избрани на власт с каквито и да е средства. Веднъж избрани, те мислят, че са над народа, те властват над него, те са в повечето случаи корумпирани и не уважават гласа на народа, каза Бан. Той припомни, че през януари 2015 г. е казал на африканските лидери, че трябва да уважават установените в конституциите правила за президентските мандати и да не се вкопчват във властта. Шест месеца по-късно Барак Обама отправи същото послание към Африканския съюз и повтори посланието си през януари, припомни Бан.

През 10-те години на неговия мандат начело на ООН, в Африка и Близкият изток изобилстваха конфликтите, в това число в страни като Южен Судан, Централноафриканската република, Конго, Сирия и Йемен, както и датиращия от десетилетия конфликт между израелците и палестинците, отбелязва АП. Говорейки за Сирия, е очевидно недоволството на Бан от това, че войната там продължава.

Просто не мога да разбера защо ние не съумяхме да решим този въпрос, каза той. Като една от причините той изтъкна липсата на ангажименти към принципите, по-специално от страна на сирийското ръководство.

Съдбата на един човек не трябва да е залог за решаването на цяла една криза, каза генералният секретар, визирайки полемиката дали Башар Асад трябва да има роля в бъдещето на Сирия.

В интервюто генералният секретар припомни и кои са най-големите му успехи през 10-те години начело на ООН. Първият е кампанията за борба са климатичните промени, която той се надява, че ще доведе до прилагането, преди да напусне поста си, на парижкото споразумение за климата.

Второто постижение са 17-те цели за устойчиво развитие, приети от страните членки на ООН миналия септември. Сред тях има цели за борба с бедността, опазването на околната среда, равенство между половете и осигуряване на по-добро управление до 2030 г.

Третото постижение насърчаването на овластяването на жените и установяването на орган към ООН за жените. Според Бан ако се използва потенциалът на жените, то може да се удвои производителността и да се подобри социалното развитие.

Като поводи за голямо разочарование, освен конфликтите в Африка и Близкия изток, Бан посочи случаите на накърняване на човешките права и на човешкото достойнство. Той визира посегателствата над жени и деца от миротворци на ООН и припомни, че уволнил ръководителя на мисията на ООН в Централна Африка по тази причина.

Бан припомни, че усилията на ООН за справяне с епидемията от холера в Хаити също са били критикувани и подчерта, че организацията има моралната отговорност да помогне за елиминирането на болестта от тази страна.

Вместо да дава съвети на приемника си на поста, Бан каза, че има съвет за страните членки и той е: Бъдете по-единни и работете за общото благо, вместо за националните интереси. За бъдещето си Бан каза, че ще се върне в родината си като обикновен гражданин и там няма да щади силите си, за да помогне за помирението със Северна Корея, ако има възможност за това.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес