Вчера в Иран се проведоха най-малко 12 протеста в 7 града, разположени в пет провинции. В столицата Техеран демонстрантите крещяха „смърт за диктатора“, „смърт за полицията“, „смърт за Хаменей“ и други слогани. Предимно по улиците там излязоха студенти. Протести имаше и в кампусите на няколко университета, както и пред болница – в защита на протестиращия Хосейн Ронагхи, подложен на брутален арест от силите за сигурност. Властите използваха сълзотворен газ, за да спрат недоволните граждани да влязат в болницата.
Още: "Ислямска държава" пое отговорността за атентат в Афганистан
100s of people gathered in small groups near Dey Hospital in Tehran, when the news came out today that imprisoned activist #HosseinRonaghi’s life is in danger and he is transferred to the hospital. They chant, “death to the dictator.”#MahsaAmini #مهسا_امینی #حسین_رونقی pic.twitter.com/AzcLF7dvmC
— Omid Memarian (@Omid_M) November 13, 2022
Hundreds of security & plainclothes forces have surrounded Dey Hospital, where it’s reported that #HosseinRonaghi is transferred after post-hunger strikes complications in #EvinPrison. Many rushed to the streets near the hospital, concerned for his life. #MahsaAmini #حسین_رونقی pic.twitter.com/0rR4UfTOOo
Още: Най-сетне: Хутите освободиха екипажа на Galaxy Leader с двама българи на борда
— Omid Memarian (@Omid_M) November 13, 2022
Ронагхи е ирански блогър и активист, който е задържан без никакви мотиви от полицията. Спешно се нуждае от медицинска помощ, но му е било отказано лечение, се разбира от публикации в подкрепа на мъжа в социалните мрежи.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Още: Земетресение разлюля Турция
1. I am incredibly concerned for the health and safety of Hossein Ronaghi, an Iranian blogger and activist who the Islamic Republic has unjustly imprisoned.
— Leah Remini (@LeahRemini) November 13, 2022
Hossein urgently needs medical care, which has been denied to him.@khamenei_ir, if anything happens, you are responsible pic.twitter.com/Vtu38ICGj1
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Правозащитникът е хвърлен в затвора и това може да даде нов тласък на продължаващите протести срещу режима. Братът на Ронагхи заявява, че той е бил преместен от затвора Евин в болница "Дей", като предупреждава, че режимът може да се опита да го убие, вместо да му осигури медицинско лечение.
Мъжът и преди е бил в затвора - заради протестите на Зеленото движение през 2009 г., а сега е бил задържан заради осъждане на законопроект за ограничаване на интернет през февруари 2022 г. и за популяризиране на протестите след смъртта на Махса Амини през септември в медия, която е срещу режима.
Междувременно "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че иранското Министерство на външните работи е изпратило на чуждестранните посолства доклад, в който се твърди, че в страната се защитават правата на човека. Отрича се, че на 16 септември командването на правоприлагащите органи е убило Махса Амини. В доклада се твърди, че САЩ и други европейски държави (които не се уточняват) са обвинени, че се намесват във вътрешните работи на Иран, като подкрепят протестиращите и по този начин разпалват безредици.
Докладът съвпада с новината, че Съветът на ООН по правата на човека ще проведе извънредно заседание относно тактиката на Техеран за насилствено потушаване на протестите през следващата седмица.
Разделението по високите етажи на режима в Иран става все по-ясно – върховният лидер аятолах Али Хаменей влезе в сблъсък срещу видния сунитски духовник Мулана Абдол Хамид, който през последните седмици става все по-критичен към властите заради мащабните протести. Вероятно върховният водач ще предприеме ескалация срещу Хамид и ще даде пример, че хора като него трябва да спрат да критикуват режима, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Иранските медии съобщиха, че вчера Хаменей е изпратил високопоставена делегация в провинция Систан и Белуджистан, оглавена от ръководителя на политическия съвет на лидера и на петъчната молитва Мохамед Джавад Али Акбари. Али Акбари е човек, който се застъпва за строги присъди на протестиращите и нарича "варварски бунтовници" хората, участващи в демонстрациите. Акбари е имал среща с местни сунитски лидери, на която Абдол Хамид е припомнил репресиите на режима срещу протестиращите в Систан и Белуджистан като пример за дискриминация срещу иранската сунитска общност. Припомняме, че на 30 септември в град Захедан бяха убити десетки демонстранти - ден, който в Иран определят като "Кървавия петък".
Освен това Абдол Хамид е критикувал режима за това, че не е осъдил публично насилственото потушаване от страна на силите за сигурност на демонстрациите в градовете Захедан и Хаш. През последните седмици Хамид отправи подобни критики към режима и някои от коментарите му вероятно са подтикнали към по-нататъшни размирици в провинция Систан и Белуджистан. Потребители в социалните мрежи документираха участието на стотици жители на Захедан в протести след петъчните молитвени проповеди на Абдол Хамид през последните седмици.
Посещението на пратеника на Хаменей - Али Акбари - може да е и сигнал, че върховният водач не одобрява начина, по който местните провинциални лидери реагират на протестите. Самият Акбари заяви, че неговият екип ще изпълни "специален план" в Систан и Белуджистан, подробно описан от Хаменей, добавят от ISW.
ОЩЕ: "Война срещу Бога": в Иран осъждат за това на смърт