Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Анкара се прицели в германските фондации в Турция

30 май 2017, 08:00 часа • 4903 прочитания

Заплахи за прекратяване на споразумението за бежанците, арестуването на кореспондента на Die Welt Дениз Юджел, нацистки обиди: списъкът от проблеми, които се натрупаха върху отношенията между Берлин и Анкара през последната година, е дълъг. Сега турските власти взимат на прицел германските фондации, развиващи дейност на територията на страната, пише изданието "Focus".

Още: Силно земетресение разлюля Филипините

Още: Южнокорейските следователи искат да се повдигнат две обвинения на президента

Безбройните арести и уволнения в периода след неуспешния опит за държавен преврат от лятото на 2016 г. засегнаха не само турските граждани, но и чужденците. Феликс Шмид, директор на истанбулския клон на свързаната с Германската социалдемократическа партия фондация "Фридрих Еберт", знае твърде добре това.

"След неуспешния преврат условията на труд за нас тук се влошават отчетливо", отбелязва Шмид в телефонно изявление за изданието, след което допълва: "Сигурен съм, че в този момент разговорът ни се подслушва".

Проблемите на фондацията в Истанбул са се задълбочили от месец март насам. Тогава проправителственият вестник Yeni Akit публикува статия, в която германските фондации в Турция бяха са описани като "подла змия". "И фондация "Фридрих Еберт" е уж главата на тази змия", обяснява директорът й.

Още: Иран успокои Запада: Не ускоряваме програмата си за обогатяване на уран

Още: 20% от възрастните живеят в бедност: Защо все повече японски пенсионери влизат нарочно в затвора? (ВИДЕО)

Шмид е озадачен от обвинението, което проправителственият вестник отправя към фондацията, а именно, че тя е инструмент на тайните служби, чрез който да бъде нанесена вреда на Турция. "Били сме контакт за терористични групировки, както и на движенията на Гюлен и ПКК", обяснява Шмид. Обвиненията ескалират, когато най-накрая се намесват и потребителите на социални мрежи. Фондацията е получила стотици съобщения, преливащи от омраза. "Когато публикуваха нашия точен адрес, станахме малко изнервени. Имаше призиви за насилие срещу нас - да бъдат изпратени няколко групи, за да ни "изчистят", разказва Шмид, пише още ИА "Фокус".

Директорът на "Фридрих Еберт" се опитва да запази спокойствие. Неговите притеснения са многопластови. Драматичните промени в последните месеци са превърнали Турция в "разделена страна", казва Шмид. "Преодоляването на този разкол е много трудна задача", признава германецът, припомняйки, че сближаването между Изтока и Запада е една от основните задачи на германските фондации в Турция. За хора като Феликс Шмид тази задача сега се превръща в много по-трудна за изпълнение.

Actualno.com припомня, че след неуспешния опит за преврат от нощта на 16 юли 2016 г. в Турция настъпиха цялостни реформи в обществено-политическия живот н астраната.

Според някои източници бунтът е организиран от светски ориентирани офицери от състава на турските въоръжени сили, несъгласни с противоречащата на принципите на кемализма политика на ислямизация, провеждана от Реджеп Ердоган.

Още: Семейство с 14 деца е сред загиналите при пожара в турски хотел: Разказ на наша сънародничка (СНИМКИ, ВИДЕО)

Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт

Според властите в страната опитът е организиран от привърженици на живеещият в изгнание в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен, а в подготовката му участват и агенти от ЦРУ. В тази връзка десетки хиляди от привържениците на Гюлен, който е бивш наставник на Ердоган, са подложени на масови репресии, а в страната е обявено извънредно положение.

Съгласно друга конспиративна теория самият Ердоган е манипулирал събитията около опита за преврат, като с помощта на тайните служби е инициирал подготовката и е контролирал провала му, за да може след това да се разправи безнаказано с политическите си противници и да бетонира властта си.

До края на 2016 година арестуваните след опита за преврат надхвърлят 100 000 души, сред тях са военни (основно генерали), полицаи, съдии, журналисти, учители, представители на интелигенцията. Закрити са над 550 институции и благотворителни организации, както и над 150 медии, основно опозиционни радиостанции, телевизии и вестници, както и такива, собственост на Гюлен.

Според поверителен доклад на разузнавателен отдел на Европейската комисия опитът за преврат в Турция не е бил организиран от Гюлен, а чистките, последвали събитията, са били отдавна планирани.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес