Близо 1000 души са били екзекутирани в света миналата година, което бележи спад от 4% в сравнение с данните от година по-рано, предаде БГНЕС.
Междувременно обаче най-малко 21 919 души тепърва чакат да да им бъде приложена смъртната присъда. Това се посочва в последния доклад, публикуван от неправителствената организация Amnesty International, базирана в Лондон.
За миналата година организацията отбелязва, че в световен план са били извършени 993 екзекуции в общо 23 държави по света. В сравнение, през 2016 година техният брой е бил 1032, а през 2015 – 1634 – рекорден брой от 1989 година насам.
Изследването доказва още, че повече от половината от всички регистрирани екзекуции през изминалата година (51%) са били извършени в Иран. Заедно със Саудитска Арабия, Ирак и Пакистан пък, страната е отговорна за 84% от извършените екзекуции за годината.
На фона на черната хроника обаче Amnesty International посочва и няколко положителни практики - особено на територията на Африка и Азия. Такъв пример са Гвинея и Монголия, които през 2017 година са отменили официално смъртното наказание за всички престъпления. По този път е поела и Кения, отказвайки се от налагането на смъртни присъди що се отнася до извършването на предумишлени убийства. В Буркина Фасо и Чад също са били приети нови закони в тази насока, като в момента се разглеждат и допълнителни законопроекти.