Американските военни нанесли над 125 удара по цели в Сирия и Ирак (ВИДЕО)

03 февруари 2024, 01:42 часа • 7464 | прочитания

Най-малко 18 души са загинали след въздушните удари на САЩ в Източна Сирия, съобщи „Гардиън“. 

Още: С цена 20 млн. долара: Рядък син диамант ще бъде изложен в Абу Даби

Още: Мъж даде вода на жадни гепарди, но си навлече проблеми (ВИДЕО)

Още: САЩ нанесе въздушни удари по цели в Ирак и Сирия (ВИДЕО)

Според информацията са поразени най-малко 26 важни обекта, в които се помещават проирански групировки, сред които и оръжейни складове. Американският президент Байдън заяви, че е наредил тези удари да бъдат извършени като отговор на убийството на тримата американски войници в Йордания на 28 януари.

Подробности за нападенията

"Американските удари срещу свързани с Иран цели в Ирак и Сирия продължиха 30 минути и очевидно бяха успешни", заяви говорителят на Белия дом Джон Кърби. Той каза, че са участвали самолети, сред които и бомбардировачи В-1, които са носили повече от 125 прецизно управляеми боеприпаси.

Още: Русия ратифицира стратегическия договор с Иран: Разликата му с този със Северна Корея

Още: Заради обида: Ердоган съди лидера на опозицията

Още: Южна Корея: Севернокорейски военни пресякоха границата, стреляхме предупредително

Още: Йеменското правителство готви офанзива срещу хутите: САЩ помагат, Саудитска Арабия се чуди

Кърби твърди, че иракското правителство е било предварително предупредено за ударите. "Мишените бяха внимателно подбрани, за да се избегнат цивилни жертви, и въз основа на ясни, неопровержими доказателства, че са свързани с нападения срещу американски служители в региона", уточни Кърби.

Още: Заради износ в САЩ: Шоково поскъпване на яйцата

Още: “Бъдете искрени“: Китай за ядрените преговори САЩ - Иран

Гневна реакция от Багдад

Официален Ирак осъди нападенията. "Американските удари представляват нарушение на иракския суверенитет", заяви говорител на иракският премиер Мохамед Чиа ал-Судани.

Още: "Катаиб Хизбула" прекратява военните операции срещу силите на САЩ

Багдад се опасява от "катастрофални" последици за сигурността и стабилността на Ирак и региона, предаде АФП. Генерал Йехия Расул, говорител на министър-председателя, потвърди "въздушните удари, водени от Съединените щати" срещу сектора Ал-Каим, на границата със Сирия, и други "гранични райони на Ирак. "Тези удари са заплаха, която ще въвлече Ирак и региона в нежелана ситуация с катастрофални последици за сигурността и стабилността на Ирак и региона", каза още Расул.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес