Палестинците „няма повече да приемат” никакъв мирен план, предложен от Вашингтон.
Това заяви палестинският президент Махмуд Абас.
„САЩ доказаха, че са нечестен посредник в мирния процес и ние няма повече да приемем какъвто и да е план от САЩ”, каза Абас след среща с френския президент Еманюел Макрон.
Вчера Общото събрание на ООН гласува със смазващо мнозинство да осъди решението на администрацията на американския президент Доналд Тръмп, с което Белия дом призна Йерусалим за столица на Израел. Въпреки откровените заплахи на Вашингтон, че САЩ ще спрат финансирането си за организацията, 128 държави гласуваха „За“ приемането на решението. 9 страни са били против, а 35 - въздържали се.
Решението обаче не е обвързващо юридически. Американският постоянен представител в ООН Ники Хейли заяви, че американското посолство в Израел ще бъде преместено от Тел Авив в Йерусалим и „никакво решение на ООН не може да промени това“. Вотът на организацията обаче ще промени възгледите на Вашингтон към световната организация, смята Хейли.
Малко след гласуването израелският премиер Бенямин Нетаняху благодари на Хейли и Тръмп за това, че са „застанали зад Израел и зад истината“, защото „в крайна сметка, истината ще възтържествува“.
Макар да не е обвързващо, решението носи политическо съобщение като то ще даде отзвук най-вече в Близкия изток, където решението на американския президент постави началото на бурни граждански протести и остри държавни реакции, предаде Фокус.
Израел установява контрол над Източен Йерусалим през 1967 г. след Шестдневната война, като по-късно анексира завладените територии. Държавата смята града за своя единна и неделима столица. От своя страна палестинците желаят Източен Йерусалим да бъде столица на бъдеща независима тяхна държава. Всички страни, които имат дипломатически отношения с Израел, са разположили своите посолства в Тел Авив, за да избегнат вземане на страна в спора между Израел и Палестинската автономия.