Премиерът на Япония разкри план за справяне с кризата с раждаемостта на стойност 25 млрд. долара, предаде АФП.
Министър-председателят на Япония Фумио Кишида представи план на стойност 25 млрд. долара (23 млрд. евро) за разширяване на подкрепата за младите хора и семействата в опит да помогне за повишаване на рязко спадащата раждаемост в страната, предаде БГНЕС.
Предвиждат се по-големи директни субсидии за хората с деца и повече финансова помощ за образование и предродилни грижи, както и насърчаване на гъвкави форми на работа и отпуск по бащинство.
Фумио Кишида заяви, че предлага "политики за справяне с намаляването на раждаемостта в безпрецедентен мащаб", както и стъпки за "увеличаване на доходите на младите хора и на поколението, което отглежда деца".
"Ще продължим напред с тези мерки за борба с намаляването на раждаемостта, без да изискваме от обществото да поеме допълнително бреме", заяви той пред министри, експерти и бизнес лидери, събрали се да обсъдят въпроса.
Въпреки че редица развити страни се борят с ниската раждаемост, проблемът е особено актуален в Япония.
Страната е на второ място по най-възрастно население в света след Монако, а сравнително строгите правила за имиграция означават, че е изправена пред нарастващ недостиг на работна ръка.
Миналата година в 125-милионната страна бяха регистрирани по-малко от 800 000 раждания, което е най-ниският брой от началото на регистрите, а разходите за грижи за възрастни хора нараснаха.
По време на срещата в 1 юни Кишида заяви, че иска да задели около 3,5 трилиона йени (25 млрд. долара) за следващите три години за тези политики.
Тази кампания обаче предизвика критики, тъй като не успя да определи други източници на финансиране освен съкращаване на разходите в други области и укрепване на икономиката.
Япония: Заради ниската раждаемост сме на ръба да функционираме като общество