Първата читалня на открито събра малки и големи почитатели на четенето в Асеновград. Тя се проведе в парка на булевард "Освобождение" в Асеновград, а идеята е на Градска библиотека "Паисий Хилендарски" и общината в града. В инициативата се включиха над 100 деца и възрастни от различни възрастови групи.
"Целта е насочена предимно към децата - да развият своите умения, като се включат в различни арт дейности и да се научат да четат повече приказки на открито", обясниха организаторите. В импровизираната читалня се включиха малчугани, които не могат да четат. Те слушаха с интерес и удивление разказите. Сред пожеланите от децата приказки бяха "Маша и мечокът", "Вълкът и седемте козлета", "Фраклин", "Пепеляшка" и други.
Докато по-малките участници слушаха, по-големите се включиха активно в четенето на открито, но всички заедно съпреживяваха съответния разказ, заедно с героите му. Сред гостите на лятната читалня бяха малчугани от детска градина "Асенова крепост", учители, родители със своите рожби, случайни минувачи, поспрели се, за да почетат за кратко. "В днешно време развитието на технологиите е на много високо ниво. Затова целта на инициативата е да научим децата да заобичат книгите и да направим библиотеките по-привлекателно място за по-младите и тийн-поколенията.
Идеята е "Читалня на открито" да се превърне в традиционна", уточниха инициаторите. Освен книги с приказки за най-малките асеновградчани и гости на Асеновград, в читалнята на открито бяха осигурени и четива за по-възрастните граждани. Те имаха възможността да разгледат модни и литературни списания, както и издания от печата, за да са информирани за актуалните новини. Творческа работилница, изработване на книжка, сърце от хартия и различни фигурки, танци и забавление, бяха други занимания за децата в парка. Интерес породиха и кръстословиците, чрез които се надгражда менталното развитие на мозъка.
Родители споделиха пред Actualno.com, че инициативата е много подходяща, тъй като чрез четенето се съхранява българският език, а бъдещите поколения трябва да израстват грамотни. Идеята се реализира по повод "Паисиеви дни" в Асеновград.
В подобни дейности малчуганите могат да участват и в инициативата "Ваканция в библиотеката", която стартира от 02.07.19 г. Всеки може да се включи безплатно, а тази година темата е с насоченост към професиите. За своите професионални умения, трудности и емоции по време на изпълнение на служебните си задължения, ще разказват полицай, пожарникар, лекар, съдия, еколог, фотограф, учител и т.н. Представянето на професиите ще се състои всеки вторник от 10:00 ч. до 12:00 ч. в Градска библиотека "Паисий Хилендарски". А всеки четвъртък от 10:00 ч. до 13:00 ч. талантливите деца на Асеновград ще имат възможност за изява на импровизирана сцена в библиотеката.
Паметта на Паисий Хилендарски бе почетена в града с полагане на цветя пред паметната плоча на Хилендарския монах, в знак на признателност към живота и делото на отец Паисий. Историко-литературна програма пред присъстващите изнесоха членове от литературен клуб „Орфей” към Народно читалище „Свети преп. Паисий Хилендарски” в Асеновград.
Събитията, обединени под името "Паисиеви дни" и посветени на създателя на „История славянобългарска”, започнаха вчера в Старинно училище „Свети Георги”. Там се проведе „Ден на Паисий”, а вечерта в Градската библиотека се състоя самостоятелният рецитал на Виктория Стефанова под надслов „...и фърляше тайно през мрака тогаз най-първата искра в народната свяст”. "Паисиеви дни" в Асеновград ще приключат днес (21.06.19 г.) с представяне на юбилейното издание на Рибния буквар на Петър Берон. Събитието ще се състои от 14:00 ч. в Градска библиотека "Паисий Хилендарски".