Международният възпоменателен ден на Холокоста е ежегоден международен ден за възпоменание на жертвите на Холокоста. На 1 ноември 2005 Общото събрание на ООН обявява официално в резолюция 27 януари за Международен възпоменателен ден на Холокоста.
Още: Световни звезди отменят концертите си в Истанбул, самите турци ги молят за това
Още: С велосипеди от Нови Сад до Страсбург: Протестиращите студенти искат справедливост
Резолюцията призовава всеки член на организацията да почита паметта на жертвите на Холокоста и окуражава развитието на образователни програми за историята, за да се предотвратят бъдещи прояви на геноцид.
Международният възпоменателен ден на Холокоста е национален паметен ден в Германия и се нарича Ден в памет на жертвите на националсоциализма (Der Tag des Gedenkens an die Opfer des Nationalsozialismus).
Въведен е на 3 януари 1996 чрез прокламация на германския президент Роман Херцог и е установен на 27 януари – датата, на която през 1945 войниците на Червената армия освобождават оживелите от концлагера Аушвиц (или Освиенцим). В своята прокламация Роман Херцог заявява:
Още: Зловеща арт инсталация в АГ кабинетите в Русия. Ще подаряват макети на бременните (СНИМКИ)
Споменът не трябва да умира. Той трябва да напомня дори и на бъдещите поколения. Затова е важно да се намери такъв подход, който да бъде ефективен и в бъдеще. Той трябва да изразява скръбта от страданието и загубата, да бъде посветен на паметта на жертвите и да предотврати всяка опасност от повторна поява.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: За пръв път: Сурови присъди в Русия за руски офицери, мъчили и убили руски войници (ВИДЕО)
Още: Руски деца "на сафари за украинци": Защото Путинова Русия така иска (ВИДЕО)
Освен в Германия и други държави, денят се отбелязва официално в Италия, Израел и Великобритания.