Русия гневна на "Метрополитън", обявил Репин и Айвазовски за украински художници

18 февруари 2023, 18:10 часа • 8244 | прочитания

Официалният представител на Министерството на външните работи на Русия Мария Захарова нарича "антинаучна дейност" и "измама" обявяването от музея на изкуството "Метрополитън" в Ню Йорк на художниците Иля Репин и Иван Айвазовски за украински живописци. Захарова заявява, че с този въпрос трябва да се заемат правоприлагащите органи.

Още: Фестивалът на светлините LUNAR дава нов облик на вечерна София в дните между 8 и 11 май

Още: Първият търг на творби, създадени само с изкуствен интелект, с разочароващи резултати (ВИДЕО)

Иля Репин е роден в Чугуев – град в Харковска губерния, а Айвазовски – във Феодосия, пристанище на Кримския полуостров.

В началото на февруари американският музей, освен двамата класици, нарече украинец и пейзажиста Архип Куинджи (1841-1910), чийто баща е грък. Обновеното описание може да се види на сайта на престижната културна институция, пише "Сега".

По данни на Lenta.ru и други руски медии на 6 януари в описанието на картината "Червен залез на Днепър" все още е пишело, че Куинджи е руснак. Към този момент в анотацията към творбата се уточнява, че художникът се е родил в "Мариупол, когато украинският град е бил част от Руската империя". 

Още: Никола Цветанов представя изложбата си "Incognito Games"

Още: Непослушните Guerrilla Girls с първа ретроспективна изложба в България

По-рано стана известно, че музеят е променил названието на картината на френския импресионист Едгар Дега "Руска танцьорка" на "Танцьорка в украинска носия". Преименуването е станало по настояване на организации на украински активисти. В актуализираната информация към произведението е конкретизирано, че то се е наричало "Руска танцьорка" в книгите и изследванията, посветени на творчеството на Дега до началото на XXI век. Впоследствие учени изразяват увереност, че костюмите на изобразените момичета от серията "Танцьорки" на художника, са украински. "В същото време няма доказателства, че танцьорките са били украинки", се казва в описанието.

Още през април миналата година Националната галерия в Лондон по аналогичен начин преименува платното на френския живописец Дега "Руски танцьорки" в "Украински танцьорки", припомни Guardian, позовавайки се на представител на галерията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес