Култови снимки и разкази описват промените в ежедневието на хората от Източна Германия след Обединението през 1990 г.
10 ноември 2020 г., Велико Търново
Посолството на Германия в София в сътрудничество с Центъра за култура ТАМ и Регионалната народна библиотека „Петко Р. Славейков“ представят историческата изложба „Преломът на Изток. Живот в преход”.Тя е отворена за посетители до 16 ноември във фоайето на Регионалната библиотека във Велико Търново.
Изложбата е посветена на 30-годишнината от Обединението на Източна и Западна Германия, която се отбеляза на 3 октомври 2020 г. Кадрите, придружени от поясняващи текстове и връзка към видео интервюта, приканват към осмисляне на настъпилите промени в живота на хората не само от ГДР, но и от Източния блок като цяло.
Снимките, запечатали ключови послания, настроения и събития, са дело на известни в Германия фотографи като Даниел Бискуп, Пол Гласер, ХералдХаусвалд, Ан-Кристин Янсон. Авторът на изложбата е историкът и публицист ЩефанВолле. Освен снимки и информация, посетители могат да чуят лични истории и разкази, като последват QR кода, разположен на всяко едно тематично табло. Експозицията е реализирана от Федералната фондация за преосмисляне на диктатурата на ГЕСП съвместно с Пълномощника на федералното правителство за новите федерални провинции.
Изложбата представя моменти от първите години след обявяването на Германското единство през 1990 г. и акцентира върху опита на източногерманците, натрупан по време на прехода. Техният живот, както и ежедневието на хората в Източна Европа, включително и в България, коренно се променят след историческия прелом през 1989/1990 година.
Чрез снимките посетители могат да се запознаят с очакванията и мечтите на хората от Източна Германия. Изложбата разказва за опитите за ново начало, нои за икономическия крах на комунистическите предприятия, за високата безработица, за загубите и страховете, които управляват живота на гражданите от Източна Европа. Картината се оформя с поглед върху ситуацията на жената, на семейството и на младежите, разделени между техното, пънка и десния радикализъм.
Център за култура ТАМ съществува от 2012 г. като независимо пространство за културни и социални събития. Основната мисия е развиването на съвременна градска култура. ТАМ функционира като отворена сцена за представяне на иновативни културни и артистични форми и практики.
Вижте някои от творбите в ГАЛЕРИЯТА ТУК