Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Науката среща изкуството

09 юли 2016, 11:00 часа • 17186 прочитания

Ако докато стоите отстрани на едно от творенията на Майкъл Мъфри някой ви каже, че това е око, едва ли ще си помислите, че и вие виждате око. Но ако се преместите срещу скулптурата ще стане очевидно, че това, което са ви казали е вярно. Око е.

Съвременните творци като Майкъл Мърфи използват този подход, за да създават триизмерни скулптури, които се променят в зависимост от ъгъла, от който ги наблюдавате. Това се прави чрез анаморфоза - изкривена проекция или перспектива, което изисква зрителя да заеме определена позиция за съзерцаване на изображението.

Например, една скулптура, чийто художник е неизвестен, първоначално прилича на два жирафа. Въпреки това, когато човек се премести и я погледне от друг ъгъл, структурата се променя на слон.

Системата на перспективата е сравнително ново откритие в артистичната история. Преди 14 век в света се правят малко отпити за реалистично изобразяване на триизмерно изкуство по начина, по който днес сме свикнали да го виждам.

Майкъл Мърфи, който работи в областта на анаморфозата от 1996 г. казва: „Тя е основен компонент в цялата ми работа, но основният акцент е върху перспективата, ракурса и паралакса. Моята цел е да създам уникално преживяване за зрителя.“

„В повечето от настоящите си проекти използвам различни окачени компоненти, като начин за извличане на двуизмерни изображения в триизмерното пространство, без използването на проекции или екрани", добавя г-н Мърфи.

Едно от анаморфозните му творения се нарича 'Perceptual Shift' - 3D структура на око, която тежи половин тон, направена с 1252 дървени топки, бои и въжета за оплитане. Когато се наблюдава отпред, структурата ясно изобразява око. Ако се раздвижите в друга посока, скулптурата се изкривява и изглежда като група висящи черни топки, предаде Daily mail.

Тази мащабна работа има за цел да доминира физическото и психическото пространство на зрителя, което кара мозъка да сглоби различните топки, формиращи образа на око.

Когато говори за създаването на скулптурата, г-н Мърфи казва: „Perceptual Shift“ е почти построена на ръка, парче по парче, в 3D програма. За да се изгради модела бяха необходими около 300 часа. Процесът изисква много време, търпение, измерване и връзване.“

Друг художник, който използва анаморфоза в работата си е Джонти Хървиц. Той казва: „Осъзнах, че математиката и науката през цялото време са били в четките ми.“

Анаморфичните скулптури на Хътвиц са създадени чрез сканиране на различни предмети, включително ръце, лице, дори и жаби и след това ги изкривява цифрово и отново ги сканира.

Когато така неузнаваемите скулптури са поставени в предната част на цилиндрично огледало, отражението разкрива оригиналния обект.

Г-н Хървиц обяснява, че неговите скулптури се основават на проста математика.

„Напоследък се озовах отново сред основите на математиката. Простата математика, която изучават децата в 7-и клас – свойствата на Х на квадрат."

"Когато работя върху някои красиви парчета, с помощта на магическите свойства на Х на квадрат, разглеждам някои от проблемите, пред които сме изправени в съвременното общество. Всичко това звучи шантаво, но целта е да се направи нещо красиво и достъпно за обществото по визуален начин.“, добавя художника.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес