На 5 август, петък, Галерия Sarieva (Пловдив) ще представи изложбата “Кристо за начинаещи”, с която започва едноименният проект на художника Лъчезар Бояджиев. В продължение на 4 месеца той ще се фокусира върху изкуството в обществена среда, обхващайки много и различни инициативи, свързани с творчеството на Кристо и Жан-Клод. “Кристо за начинаещи” е пилотен проект на галерия Sarieva и “Фондация Отворени Изкуства” в програмата Sarieva Open Arts.
Още: Показват картини, конфискувани от мафията: Сред тях и творба на Кристо
Още: Няма да повярвате какво има на гърба на картината "Мона Лиза" (ВИДЕО)
3 август 2022 г. - Трябва ли ни паметник на Кристо? Въпросът е колкото риторичен, толкова и абсурден. На 5 август в галерия Sarieva известният български художник Лъчезар Бояджиев, експерт на творчеството, методите и практиките на Кристо и Жан-Клод, ще представи една фантазия – макет за паметник на Кристо, отваряйки пространство за дебат по въпроси за миналото и бъдещето в културата.
„В нашата страна, както и навсякъде из Балканите, за добро и/или за лошо вековната ни история е не само повсеместно жива и оспорвана, но и постоянно произвежда повече житейска реалност, отколкото можем да понесем. А ние се правим, че не забелязваме своята хаотична виталност, живеем тук и сега, като че ли това е винаги и навсякъде. Героите на вековните процеси или вече имат паметници с височина от 5 до 15 метра, или постоянно се обсъждат проекти за подобни кумири на безвъзвратно отминалото минало.
А какво ще стане, ако към дебата за насищането на публичното пространство в нашите градове с паметници на исторически герои, се добавят и героите на изкуството от модерната и съвременната епоха? Колко големи да са те, и къде да им отредим място – където са живяли, или където ще направи впечатление и за нас, и за туристите? Дали да са на 10, 15, 20 метра височина? А каква стилистика трябва да търсим от художниците-автори на конкуриращите се визии?”
Още: Емблематичният банан, залепен с тиксо, се продаде за 6,2 млн. долара в Ню Йорк
Още: Картина на Рене Магрит с нечуван рекорд: Продадоха я за 9-цифрена сума (СНИМКИ)
С “Кристо за начинаещи” Лъчезар Бояджиев повдига тези въпроси, разработвайки за първи път проект като художник, а не като критик, теоретик, лектор и историк на изкуството на Кристо и Жан-Клод. Според него тяхната смърт прави от всички нас, които се интересуваме от делото им, начинаещи. Новото начало поставя нови въпроси за живота на изкуството след смъртта на автора, за активирането на наученото тук и сега, за набавянето на ресурс и “проучвателен мандат”, споделен между художник, галерист, публика, медии, град.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Изобилие" - Сборна изложба живопис и пластика в галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)
Още: Две галерии за съвременно изкуство с обща изложба на Женския пазар
В програмата на проекта “Кристо за начинаещи” се предвиждат както излагането на макети и визуализации, така и тяхното активиране в обществената среда – градска, медийна и виртуална, през съучастието на граждани и артисти. Паралелни изложби, акции и лекции, които обговарят безкрайните възможности на изкуството да създава условия за случване на бъдещето през критичния поглед към миналото. Проектът на Лъчезар Бояджиев, Галерия Sarieva и Фондация “Отворени изкуства” ще гради среда, в която се случва един споделен процес на фанатазиране.
Изложбата “Кристо за начинаещи”, с която започват едноименната инициатива, ще бъде открита на 5 август (петък) от 17 часа. Входът е свободен и не изиксва покана. Фейсбук събитие: https://bit.ly/3QeLnpZ
Още: Водна кула - Изложба на Юлиян Табаков в ReBonkers (СНИМКИ)
Още: Поетика на мимолетното: Изложба на Дарина Янева в Галерия „Българи“
На 6-и август (събота) между 10:30 и 12:30 ч. на различни локации в Пловдив ще се проведе лекционен тук с Лъчезар Бояджиев. Турът започва от artnewscafe в 10:30 ч.
Лъчезар Бояджиев (София, 1957 г.) е сред най-изтъкнатите художници, родени и работещи в България. Автор с богата международна практика, той е публична личност с ясна критична позиция на балканската и международната художествена сцена. Като художник, куратор и преподавател, той допринася за установяването на нови дефиниции на изкуството и практиката, за нови дискурси и за еманципацията на по-младото поколение художници в родината си. Медиите, с които работи, варират от рисунки и живопис до фотография, инсталации, видео и известните му вече обиколки/пърформанси в различни градове и изложби. Лъчезар Бояджиев е един от първите в своето поколение художници, които полагат основите на съвременното изкуство в България след средата на 80-те години на миналия век. С образование в областта на историята и теорията на изкуството, Бояджиев създава изкуство, което не се подчинява както на традиционните норми, така и на социалните условия в страната му; в творчеството му цялата амбивалентност на социалистическото минало е поставена във връзка с глобалните промени.
През годините Лъчезар Бояджиев е участвал в многобройни биеналета, групови изложби, конференции и резиденции, обхващащи територии от Сао Пауло до Кванджу и от Санта Фе до Сингапур, както и почти навсякъде в Европа. Негови творби са част от музейни, корпоративни и частни колекции по целия свят.
Sarieva/Gallery е основана от Веселина Сариева през септември 2021 г. като трето поколение галерия. Тя репрезентира водещи имена в българското съвременно изкуство. Същевременно не е само пространство, а галерийна ситуация, програма и стейтмънт в изкуството, която надхвърля физическите граници и подтиква диалога и опознаването по по-дъбок начин на творчество на художниците. Богатата, амбициозна и новаторска програма надхвърля традиционния модел на белия куб и черната кутия. Sarieva / Gallery е част от хибридната среда Sarieva HUB, заедно с Фондация “Отворени Изкуства” и други близки организации.
Фондация “Отворени Изкуства” е основана през 2007 г. и е призната за един от основните фактори за българския културен живот, променили облика на културата и търсенията на публиката, чрез добре познати проекти като НОЩ/Пловдив, „Въведение в съвременното изкуство“, FLUCA Австрийски културен павилион, Open Art Files и редица други. „Отворени изкуства“ прави творчеството достъпно, създава концепции и проекти за връзка между културата, изкуството, града, жителите, посетителите, преоткрива места и създава нов живот в неочаквани пространства.