"Това са част от произведенията на Михаил Михайлов, който ще представи България на Венецианското биенале за съвременно изкуство тази година на държавни разноски. Досега винаги съм избягвал да коментирам произведения на колеги. По изключение ще си позволя да ви представя част от инсталациите му.
Първата се казва “Доходи”, втората “Пипни и докосни”. После няма никакво значение за мен…
Извинявам се! Възмутително е!"
Това написа във Facebook художникът Валентин Иванов - Кардамски. Той публикува и част от творбите, под които всички коментари бяха крайно негативни.
Кардамски изпрати и апел към министъра на културата, в който казва следното: "Преди дни стана ясно, че България ще бъде представена с проекта “Ето къде си” на 59-ото издание на Венецианското биенале за изкуство през тази година. Моят апел към Вас е само да разгледате (видите) проекта. Нищо друго. Всички последващи Ваши решения ще са плод на личните Ви впечатления.
Позволявам си да Ви припомня, че на 58-то издание на Венецианското биенале страната ни беше представена с инсталация от кухненска посуда".
В сайта на Министерството на културата в последните три дни са публикувани три новини, свързани с биеналето във Венеция. На 10 януари е обявено кой е победител сред 17-те участници в конкурса. На 11 януари е публикувана информация за дадена в същия ден пресконференция, на която са представени творческите биографии на художника Михаил Михайлов и неговия куратор Ирина Баткова, както и самият проект „Ето къде си“. "Той включва рисунки, инсталация и пърформанс, изработени специално за мястото, отредено за българското участие", пише в съобщението.
С дата 12 януари министерството е публикувало информация за всички участвали 17 проекта. Остава обаче неясен въпросът по какви критерии журито се е спряло точно на този проект.
Миналата година е имало аналогичен проблем. "Българският проект, добил популярност като "чашите от Икеа", или инсталацията "Как живеем" на художниците Рада Букова и Лазар Лютаков, с куратор Вера Млечевска, предизвика много критики и спорове. Особено след като бе разпространена информацията, че това е струвало на държавата половин милион лева", припомня Антония Руменова в сайта webcafe.bg.