Художниците имат проблем с мълниите

08 юни 2018, 08:08 часа • 2205 | прочитания

Анализът на около сто известни картини с мълнии показа, че повечето от изображенията са пресъздадени неправилно. Това установиха учени от университета в Будапеща, съобщи Live Science.

Още: Вечните български актьори оживяват в изложбата "Моите стъпки стоят по пясъка"

Още: 10 000 кв. м изкуство на артисти от цял свят преобразяват София за Фестивала на светлините LUNAR

След съпоставяне на изображенията с фотографиите учените изясниха, че художниците са склонни да рисуват мълниите с по-малък брой разклонения. Изследователите заявяват, че най-вероятната причина е влиянието на античната традиция, според която мълнията се изобразява под формата на зигзаг, предаде БГНЕС.

"Художниците трябва да изучават много фотографии на реални мълнии и да запомнят най-важните морфологични характеристики: типичния брой разклонения и дървовидната структура", казва Габор Хорват от университета "Лоранд" (Eötvös Loránd University), цитиран от РИА-Новости.

Тук не става въпрос за субективността на художниците, които могат да бъдат спокойни за правото си да изобразяват предмети, хора и явления така, както ги виждат. В този случай се търси тенденцията, а погледът към изобразителния процес в случая е по-скоро статистически. За точното изобразяване на мълниите може да се използват други способи.

Още: 10 дни остават за кандидатстване в конкурса "Ярки хоризонти", който ще озари със статичен 3D мапинг фасадата на НДК

Още: "Пролетни трели" звучат в изложбата на Ангел Веселинов в Галерия "Арт Маркони" (КАРТИНИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес