Преподаватели, модели и студенти от Художествената академия, разтревожени от неизплатените заплати и лошата материална база вдигнаха протест в двора на учебното заведение.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Не са плащали 2 месеца на нашите преподаватели. Материалната ни база е доста лоша – падат тавани, има проблеми с оборудването, няма пари за материали, работим с това, което си купуваме сами и приспособяваме каквото можем", разказа Станислава Павлова, студентка по "Текстил, изкуство и дизайн".
Колежката й от същата специалност Цвета Апостолова отбеляза, че академията има Фонд „Развитие“, в който са регламентирани средствата за различните специалности, но според нея те не се разпределят правилно. "За нашата специалност, която борави с много по-скъпи материали би трябвало да има повече", каза тя и поясни, че за да бъде качествена изработката са нужни скъпи материали.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Получили сме миналия месец само аванс, а за декември не се знае дали ще получим някакви средства", оплака се Дима Каприева, завеждаща ателието по печатни техники и багрене в катедра "Текстил" към НХА от 9 години и съобщи, че моделите са още по-зле, тъй като са на хонорари.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
"Пенсията ми е 180 лева. Затова работя тук. Получих 160 лева хонорар за октомври – платих наем, заем и останах без пари. Това е последното което съм взимала", сподели Зара Багова, дългогодишен модел в академията, която колкото и измъчена и изнемощяла да е, продължава да позира на студентите и през ноември, и декември. "Казват, че след Нова година щели да платят..", с надежда добави тя и сподели още, че миналият път й платили за 8 часа, а сега позирала 16 часа.
"Ние сме ги изстудували тези пари", оплака се друг модел и поясни, че като голи модели често се разболяват заради студените зали и тъй като не са на трудови договори сами си поемат болничните. "Колко пъти са падали модели от подиума, защото не са добри условията..." продължи тя и поясни, че постаментите, на които се качват не са стабилни, защото са износени, а моделът трябва да е нависоко, за да имат по-добра видимост студентите.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Каприева съобщи още, че служителите били в неведение как се разходват средствата на академията. "От пресата научих, че ректорът успял да плати всички задължения на академията към топлофикация, което е прекрасно, но проблемът е, че е платено от една субсидия, която е фиксирана по Колективен трудов договор за перо „Обучение“ в академията – това е сума, която не може да се отклонява за други плащания, но за да се разрешат разни финансови недоимъци ръководството е прибегнало до тези средства", посочи тя.
Междувременно продължават да се вдигат таксите за обучение на студентите, в същото време средствата от фонд "Развитие", предвидени за материали и консумативи непрекъснато намаляват, оплакаха се протестиращите. Те недоумяват защо въпросното повишение на таксите не е довело до никакви подобрения на материалната база, която Академията предлага на възпитаниците си.
Като неверни информации определи ректорът на НХА проф. Николай Драчев твърденията, че имало злоупотреби и нередности в управлението.
Той обяви, че утре пред Академичния съвет на НХА ще бъде представен подробен отчет и че се очакват и резултатите от започналата проверка. „Имали сме тази година одит от Сметната палата, одит от МОН, в момента тече проверка от Инспекцията по труда. Утре на Академичен съвет ще бъде обяснено точно с цифри какво е разходвано, какъв е прихода, какъв е разхода“, подчерта той и призова: "нека бъдем обективни".
Той разказа, че е направено конструктивно обследване на сградата на Академията, която е на 100 години и че според констатацията, тя не е в състояние да функционира по нормите, за което са уведомени главния архитект и МОН. "Парното тече отвсякъде, но при тази компрометирана вече конструкция, не можем да му направим ремонт, защото сградата не е устойчива", посочи той. "При нас има голи модели. Парното не може по никакъв начин да затопли помещенията, тъй като са с голяма квадратура и допълнително пускаме калорифери, а цените на тока, водата и всичко се вдигат...", разказа още той и подчерта, че засега са платени режийните разходи. "Ние, ако не бяхме платили за парното 38 000 и други разходи, трябваше сега да не провеждаме учебен процес", добави ректорът.
За проблемите и финансовия недостиг от Академията са сигнализирали до министрите на образованието на финансите . "Имам писмата които съм писал до министрите. Отговорът от Горанов е, че принципал на Академията е МОН, а от Вълчев - че ако има излишък на края на годината, може да ни дадат нещо….“, сподели още ректорът.