Европейският съюз се стреми да се превърне в геополитически играч. Но стъпките му в тази насока не са доброволни – Общността е принудена да се реши на конкретни действия заради външни сили – САЩ, Русия и Китай. Сега има регион, в който ЕС може да се докаже като основна власт: Западните Балкани. Тук Брюксел има шанс да бъде фактор, какъвто трите световни сили не биха могли да наложат. Или поне това предполагат данните на Европейската комисия, коментират от редакцията на германския национален ежедневник Die Zeit, цитирани от агенция "Фокус".
Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си
Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)
Общо 73% от търговията на страните от Западните Балкани е с ЕС, 5% с Китай и 4,8% с Русия. 72,5% от всички преки инвестиции в Западните Балкани идват от ЕС, 0,1% от Китай и 4,6% от Русия. И точно затова в рамките на срещата на върха в София европейските лидери призоваха за подновяване на перспективите за присъединяване към Общността на шестте държави от Западните Балкани. „Това е единствената перспектива за този регион", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск на пресконференцията, последвала срещата в българската столица. Все още обаче има съмнения за влиянието на ЕС на Балканите и във възможността Брюксел да насочи процесите в региона в своя полза.
ЕС проведе последната си среща на върха за Западните Балкани преди 15 години в Солун. В заключителния документ от 2003 г. се казва: „ЕС потвърждава своята пълна подкрепа за европейската ориентация на Западните Балкани: бъдещето на балканските държави е в Европейския съюз!". Оттогава насам обаче се е случило твърде малко в посока на присъединяването на страните от региона към клуба на Брюксел. Западните Балкани се превърнаха във вечната, голяма чакалня на Европа. И там, където има застой, гнездят злите сили.
В малката Черна гора Мило Дуканович доминира политическия живот почти 30 години. Журналистите, които разследват връзките между управляващата партия и организираната престъпност, живеят в опасност и това бе припомнено съвсем наскоро със стрелбата срещу Оливера Лакич, работеща за водещото издание Vijesti. При все това в Брюксел създават впечатление, че Джуканович е добре дошъл в Европа.
Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали
Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-голямата база на НАТО в Европа ще е съвсем близо до България
Черна гора е само един от примерите. Македония - Гърция, Сърбия - Косово: конфликтите са навсякъде. На Балканите има много какво да се направи за ЕС. Ще бъде ли ЕС по-добър в бъдеще, отколкото през последните години? Дали ще направи повече? Наложително е и то преди вниманието на Брюксел да бъде отвлечено в друга посока – като например италианската криза. Тогава Балканите ще трябва да чакат, чакат и пак да чакат – докато злите сили продължават да пълзят в региона.