Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Подемът на фашизма

16 август 2017, 17:25 часа • 5233 прочитания

Обявяването на извънредно положение заради действията на расистки/нацистки групи в града, в който се намира университета, основан от Томас Джеферсън, е най-конкретната проява на печалното състояние на страната, допуснато от Доналд Тръмп.

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още по време на предизборната му кампания, бившият лидер на Ку-клукс-клан (ККК) Дейвид Дюк каза за Тръмп: „Това е човекът, който ще превъплъти нашите идеали и желания.“

Хилари Клинтън, която наруши продължителното си мълчание след поражението си на изборите, тогава обърна внимание на подкрепата от страна на расистите към Тръмп, припомня журналистът от Haberturк Сердар Тургут.

Расистите/фашистите нападнаха групата активисти, придавайки на действията си видимостта на тероризма на „Ислямска държава“.

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Дори след последните събития Доналд Тръмп направи такова странно и безсмислено изявление, като „осъждам и двете страни, съпричастни към проявата на насилие.“ И остана глух към призивите „тук има само една страна, склонна към насилие.“ Това е расистко-фашистко сборище – наистина най-надеждните привърженици на Тръмп.

В най-близкото си обкръжение в Белия дом президентът включи двама души, които се отнасят със симпатия към расистките възгледи. Такива като Стив Банън и Себастиан Горка, и не взима политически решения без консултация с тях.

До избухването на събитията борецът за правата на чернокожите и професор от Харвардския университет Корнел Уест дойде в града, за да се изкаже срещу расизма. Този професор, който обикновено произнася пламенни речи, осъди расизма и призова да се подкрепи мирното шествие. Корнел Уест и други алармираха, че в Америка от известно време се засилват расистско-фашистките движения и това е много опасно явление.

До скоро на някои площади на страната можеше да се види статуята на Роджър Тейни, член на Върховния съд, чийто подпис от 1857 година стои под решението за това, че чернокожите не могат да бъдат граждани на САЩ.

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

Още: Срещата на Байдън с Мелони и папата - последната му чуждестранна визита по време на неговото президентство

И сега този расизъм, който къкреше на бавен огън, закипя.

Професор Уест и привържениците на гледната му точка заявиха, че в тези условия демонстрацията на положително отношение от страна на Тръмп към расизма може да има много опасни последици.

Така и стана, на практика в спокойното университетско градче, под носа на Вашингтон, избухна фашистки бунт.

Губернаторът на щата Вирджиния Тери Маколиф направи следния коментар: „Надявам, се че след тези събития президентът Тръмп ще се погледне в огледаното и ще се замисли: „Какво правя.“

Аз не мисля, че той ще се погледне в огледалото, освен за да оправи прическата си, която се превърна в притча по страниците на хумористичните издания, пише още Сердар Тургут. Тази администрация едва ли ще може да каже „стоп“ на подобен опасен ход на събитията. Защото те спечелиха гласовете си с расистка риторика и така дойдоха на власт.

Предполагат, че зад тях е американският народ. Да, част от Америка действително е зад тях. Но във Вашингтон има и такива, които казват: „Този подем на фашизма може да раздели Америка и дори да доведе страната до гражданска война.“

Превод: Actualno.com

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес