Проблемът в България е, че ние сме между първите страни по младежка безработица в ЕС, включително спрямо страни, които от години са в големи проблеми като Гърция, Испания, Италия. Това съобщи пред БНР зам.-председател на БСК Димитър Бранков. Над 40% от младите хора до 25 години в България са в неангажираност. Те нито работят, нито учат, посочи Бранков. Според него причините за младежката безработица са структурни, информира КРОС.
Над 60% от заетостта е в работни места и професии в сектори с ниска квалификация - търговия, строителство, охранителна дейност. Над 30% са заетите с по-висока квалификация от изискуемата. Причините са в структурата на икономиката и заетостта, тежките регулационни режими, липсата на крупна инфраструктура и инвестиционни проекти, които да поемат тази безработица, не само сред младите, а и на пазара на труда, подчерта Димитър Бранков.
Зам.-шефът изказа мнение, че българското трудово законодателство е неефективно.
"Ние сме може би най-назад в ЕС по брой на срочни трудови договори, на договори с частично работно време. Трудовото законодателство създава пречки за ангажиране на специфични хора от пазара на труда, каквито са младежите, майките, възрастните хора и т.н.",коментира той.
Той припомни, че се подписа споразумение за младежката заетост, което цели създаване на около 11 000 работни места.
В БСК в момента работят над 10 стажанти в рамките на тези мерки. Вероятно трима от тях ще останат на работа, за други двама или трима е намерена работа извън БСК.
Бранков призова българските работодатели да се възползват от възможността на субсидирана заетост, на субсидирани стажантски програми. Водим битка от години и нямаме намерение да се откажем от въвеждането на мерките, категоричен бе той.
Редактор:Е. Гигова