Една година след убийството на президента Жовенел Моиз престъпните банди продължават да доминират в Хаити и да тероризират местното население. Поставят например автомобилна гума на врата на човек, след което го изгарят жив. Тези и други жестокости са документирани в последния доклад на хаитянската Национална мрежа за защита на човешките права.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
Бруталните банди на Хаити
Правозащитната организация говори за "зверства с нечувана жестокост" и свидетелства, че когато жертвите са жени и момичета, преди да бъдат убити, те биват жестоко изнасилвани. Само в дните между края на април и началото на май са били убити най-малко 148 души. Сред тях и седмина членове на една от бандите, които са били ликвидирани от собствения си главатар.
Бандите се борят за надмощие в кварталите, но и за парите от "закрилата", която предоставят на местното население, на търговците, транспортните фирми, автобусните и таксиметровите шофьори, пише още в доклада. Говори се и за връзки между бандите, полицията и държавните институции.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
По данни на Международната организация за миграцията към ООН около 9000 хаитяни са избягали от домовете си в столицата Порт о Пренс заради стълкновенията между клановете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
Броят на бандите е около 200. Те контролират всички изходи от Порт о Пренс, както и достъпа до важните инфраструктурни обекти и до горивата, посочва Анализа Ломбардо, ръководителка на хуманитарната организация "Welthungerhilfe" в Порт о Пренс. "Правителството мълчи, няма убедителна политическа фигура, която да изведе страната от този ужас", добавя Ломбардо и отбелязва, че в Хаити бандите са по-добре въоръжени от полицията, а на всичко отгоре силите за сигурност са не само зле платени, но и се случва да получават заплата само веднъж на четири месеца.
Бедност и природни катастрофи
Ръководителката на "Welthungerhilfe" в Порт о Пренс изтъква още, че особено голям проблем е корупцията, а отвличанията са ежедневие. Последното голямо похищение е от началото на седмицата, когато бе отвлечен автобус, в който пътували хаитянски, турски и доминикански граждани. 17 души са все още в ръцете на похитителите.
Още: "Много ядосаният" Тръмп и Путин лице в лице?
Хаити е смятана за най-бедната държава в западното полукълбо. 40 процента от населението разчитат на хуманитарни помощи. Страната постоянно страда и от последствията от природни катастрофи като земетресения и урагани.
Източник: Дойче веле