Създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг заяви, че липсата на действия от страна на американските власти срещу фалшивото политическо съдържание в платформата след изборите в САЩ през 2016 г. е помогнало да се проправи път за последвалата лавина от онлайн дезинформация.
Още: Комисията по ценните книжа на САЩ съди Мъск за купуването на Twitter
Още: След решение на САЩ да я извади от черния списък: Куба освобождава стотици затворници
Главният изпълнителен директор, който бе широко критикуван за липсата на отговор на фалшиви новини, призова правителствата да регулират и личните данни и политическата реклама и да увеличат усилията си, за да попречат на държавни субекти да се намесват в американските избори.
"Като частна компания не разполагаме с инструменти, които да накарат руското правителство да спре... нашето правителство е това, което разполага с инструменти за оказване на натиск върху Русия," каза той по време на интервю на сцената на фестивала "Аспен Айдиас". в Колорадо.
"След 2016 г., когато правителството не предприе никакви противодействия, сигналът, който беше изпратен към света, беше, че" добре, че сме отворени за бизнес ", така страните могат да се опитат да направят тези неща... фундаментално няма да има голям отклик от американското правителство" .
Още: В САЩ: Бюджетният дефицит надхвърли 700 млрд. долара
Още: Мегаломанията на Тръмп: Защо бъдещият президент на САЩ иска да купи половината свят?
Зукърбърг каза също, че водещата социална мрежа се бори да намери начини да се справи с "дълбоко фалшиви" видеоклипове, които имат потенциал да мамят и манипулират потребителите в огромни мащаби.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Клинтън и Буш ще присъстват със съпругите си на церемонията на Тръмп, Обама ще е без Мишел
Още: Блинкен: Планът за следвоенна Газа ще бъде предаден на администрацията на Тръмп
Онлайн платформите вървят по тънък бръснач, работейки за изкореняване на дезинформацията и на манипулацията, като същевременно остават отворени за свободата на словото. Зукърбърг каза, че това е постоянно предизвикателство, като повтори позицията си, че Фейсбук не трябва да бъде арбитър на истината в интернет.