Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Здравната система на Коста Рика през безпрецедентен колапс

25 април 2021, 10:50 часа • 2264 прочитания

Властите на Коста Рика заявиха, че от следващия вторник ще прилагат нощни ограничения върху търговски обекти и превозни средства, поради ускореното нарастване на случаите на COVID-19 и заемането на 94% от капацитета на леглата в интензивните сектори в страната, съобщава „Дойче Веле“.

Президентът на Коста Рика Карлос Алварадо заяви в пресконференция, че страната "се бори да не достигне запълване на отделенията за интензивно лечение". "Обаче всичко изглежда показва, че този момент е настъпил и поради тази причина това предупреждение е толкова важно", добави той.

Официалните данни показват, че Коста Рика е регистрирала 1840 нови случая за един ден, 662 души са хоспитализирани едновременно, както и 303 пациенти са в отделенията за интензивно лечение. Всички тези данни представляват исторически максимални цифри от началото на здравната криза.

Изправено пред този сценарий, правителството обяви, че ще приложи от вторник, 27 април, до неделя, 16 май, нощно ограничение за заведения и превозните средства, след 21:00 ч., за да намали мобилността и пътуванията.

"Мерките не включват затваряне, защото като правителство разбираме, че хората трябва да продължат да работят, за да осигурят препитание в домовете си, но трябва да се вземат мерки за избягване на болката и страданието, причинени от тази пандемия", каза президентът.

Преди Великден страната отчита средно по 400 инфекции на ден. За по-малко от три седмици обаче, тя утрои това количество, което затруднява обслужването както на пациенти с COVID-19, така и с други заболявания.

Леглата в интензивни отделения за COVID-19 са заети на 94% и здравните власти разполагат само със седем свободни, докато общо леглата в интензивни отделения са заети на 84% и има само 32 свободни.

"Ние сме на прага на най-тежката здравна катастрофа в историята на страната, в безпрецедентен момент. Има непосредствен риск, че в много кратък срок леглата ще свършат и няма да има капацитет да се грижим за хора не само от COVID-19, но от инфаркти, пътнотранспортни произшествия или наранявания с огнестрелно оръжие “, обясни Марио Руис, медицински управител на Костариканския фонд за социална сигурност (CCSS).

Органите за сигурност също така обявиха, че ще продължат с операциите по пътен контрол и посещенията на търговски обекти, за да проверят дали всички мерки са спазени.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес