Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо Тръмп спечели, а Харис загуби - анализ на американските медии

09 ноември 2024, 13:00 часа • 4037 прочитания

Повечето прогнози преди изборния ден за нов президент на САЩ оценяваха шансовете на Доналд Тръмп и неговата съперничка Камала Харис като почти равни, но в крайна сметка републиканецът удържа уверена победа, взимайки гласовете във всички колебаещите се щати.

Убедителна победа

Тръмп победи Харис с над пет милиона гласа (и стана първият републиканец, който успя да направи това през последните 20 години). В сравнение с изборите през 2020 г. броят на гласувалите за него се е увеличил в 48 от 50 американски щати. Ето как американските медии и анализатори обясняват този толкова сериозен успех на Тръмп.

Още: Путин с първи сигнал, че ще пренастройва отношенията със САЩ, но при свои условия (ОБЗОР - ВИДЕО)

Удачен избор на приоритети

Ключовият фактор, който позволи на Доналд Тръмп да си осигури победата, бе удачният избор на приоритетите в предизборната кампания. Републиканецът се съсредоточи върху най-важните за американците теми: високата инфлация и бавното възстановяване на икономиката, а така също и нелегалната миграция. Това му позволи да привлече на своя страна избиратели и от тези групи, които традиционно подкрепят демократите, отбелязва CNN.

Тръмп не се срамуваше да адресира обещания към разнообразни социални групи: обеща да отмени данъците за бакшишите за работниците в сферата на услугите, данъците за извънредният труд и данъците за социалното осигуряване за възрастните хора; обеща да даде място на представител на либертарианците в своята администрация, а на привържениците на биткойна – да поддържа по-нататъшното развитие на криптовалутата.

Снимка: Getty Images

Още: Ще намеря общ език с Тръмп: Надежди на британския външен министър

Тръмп провеждаше срещи с избирателите в дълбоко демократичните щати – например, той имаше изява пред тъмнокожите и испаноговорящите избиратели в Бронкс. Но митингът се проведе не, за да победи в самия Ню Йорк, а с цел да привлече на своя страна представители на тези социални групи в други, колебаещи се щати.

В крайна сметка тази стратегия напълно се оправда. Тръмп получи подкрепана на значителен брой испаноговорящи американци – той взе 55% от гласовете на мъжете от латиноамерикански произход (това е с 19% повече, в сравнение с 2020 г.) и 38% от жените (повече от 8%).

Основната причина за това е именно икономиката: повечето американци от латиноамерикански произход се отнасят към небогатата работеща класа, отбелязва Reuters, затова и икономическите проблеми от последните няколко години, като инфлацията и високите лихви по ипотеките, ги удариха най-силно. Освен това те бяха привлечени и от обещанията на Тръмп да се бори с нелегалната миграция – тези мигранти първи претендират за нискоквалифицирана работа и създават конкуренция за испаноезичните американци, които нямат висше образование.

Още: Украйна е длъжна да балансира над пропастта след изборите в САЩ

Как Тръмп водеше кампанията

"Това е в чест на Камала и Байдън". Заради победата Тръмп пържи картофки в продължение на 15 минути, а преди това Камала Харис разказа, че някога е работила в McDonaldʼs. 

Снимка: Getty Images

Още: Тръмп спечели изборите в САЩ, а сега накъде с подреждането на държавата?

Тръмп успя да привлече на своя страна и младите мъже до 30 години - за целта той взе участие в цяла серия развлекателни спектакли, вкл. и в подкаста на Джо Роугън, който има над 17 млн. последователи в YouTube и е най-гледаният подкаст в света. Харис отказа подобно гостуване. Тръмп създаде и профил в ТикТок, макар по време на първия си мандат активно да се бореше с тази китайска социална мрежа, наричайки я заплаха за безопасността на САЩ.

NBC подчертава, че в сравнение с 2020 г. Тръмп е провел много по-малко хаотична и по-професионална и дисциплинирана кампания, в която е имало "много по-малко драма". Екипът му съумя да накара Тръмп да се въздържи от много необмислени емоционални крачки и грешки, които в предишните кампании демократите ловко използваха в своя полза.

Поражението на Харис

Анализаторите от най-големите американски медии са единодушни в това, че най-голямата грешка на Камала Харис в хода на предизборната кампания е била неспособността ѝ или нежеланието максимално да се дистанцира от Джо Байдън, когото повечето американци смятат за отговорен за икономическите проблеми в страната, а така също и за грешките на неговата администрация, част от която тя е.

Още: "Мисля, че ще говорим": Готов ли е Тръмп да говори с Путин?

Снимка: Getty Images

Така през октомври в интервю за ABC в отговор на въпроса какво би направила не по начина, по който Байдън направи през последните четири години, тя отговори, че нищо не ѝ хрумва. Според CNN това е разочаровало колебаещите се центристки избиратели, които са искали да чуят от нея критика на икономическите решения на действащия президент. От своя страна Тръмп умело се възползва от ситуацията и в продължение на цялата кампания изкарваше Харис (заедно с Байдън) отговорна за високата инфлация през последните години.

NBC отбелязва като важна грешка в кампанията на Харис крайно редките ѝ интервюта. В първите седмици след оттеглянето на Байдън от надпреварата, когато много от потенциалните избиратели се отнасяха към нея лоялно, на тях им се искаше да разберат повече за вицепрезидента и нейните възгледи. Максималната публичност в този момент просто е необходима – но от щаба на Харис постъпиха по друг начин и моментът беше изпуснат.

Още: Байдън в първата си реч след вота: В една демокрация волята на народа винаги надделява

Прекалено консервативна

The Atlantic смята кампанията на Харис за прекалено консервативна. Докато Тръмп се опитваше да намира нестандартни подходи към различните трупи избирателите, кандидатът на демократите така и не успя да намери начин да убеди когото и да било, че в случай на нейното избиране икономическите проблеми на страната ще бъдат решени.

Пространните заявления за това, че ръстът на цените през последните години е станал световна тенденция, понижаването на инфлацията в САЩ е станало по-бързо, отколкото в другите развити страни, а икономиката работи по-добре, отколкото всяка друга, не намираха отклик у избирателите, отбелязва The Atlantic. "Не може да накарате хората да се чувстват по-добре с помощта на статистиката", обелязва журналист от изданието.

Още: Камала Харис се провали, а надмощието на Тръмп беше безусловно: Анализ на президентските избори в САЩ

Непопулярни теми

Без да предлага, каквито и да било икономически решения по най-тревожната за американците тематика, Харис заложи на теми, които вълнуват не най-значителния брой избиратели.

Снимка: Getty images

Така например, тя отдели много внимание на защитата на репродуктивните права, но според АВС за едва 14% от американците темата за абортите е била значим фактор при избора на кандидата. Много повече американците са се вълнували от въпросите, свързани с демокрацията, икономиката и нелегалната миграция в страната.

В крайна сметка посланията на Харис се оказаха прекалено прогресивни и далечни за по-голямата част от населението на САЩ. В сравнение с кампанията на Джо Байдън за изборите през 2020 г., кандидатката на демократите значително увеличи нивото на подкрепа само от страна на белите американци с висше образование с доход над 100 000 долара годишно. Т.е. тези американци, които в най-малка степен са пострадали от високата инфлация в годините на президентството на Байдън, отбелязва АВС.

Още: Журналист: Тръмп влезе като карикатура в политиката, но се завърна като месия

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес