Президентът на САЩ Джо Байдън планира да разговаря с китайския си колега Си Дзинпин до края на месеца в момент на нарастващо напрежение между страните по отношение на Тайван и търговията, предаде БГНЕС.
Още: Тръмп към ОПЕК и Саудитска Арабия: Намалете цената на петрола и войната в Украйна ще свърши (ВИДЕО)
Още: Мексико се готви да посрещне първите експулсирани от САЩ
"Мисля, че ще разговарям с президента Си в рамките на следващите 10 дни", каза Байдън пред репортери, докато се връщаше от пътуване в Масачузетс, свързано с климата.
Дълго обсъжданият разговор между двамата лидери, първият им от четири месеца насам, ще се състои в ключов момент предвид напрежението относно статута на Тайван и в момент, когато администрацията на Байдън обмисля намаляване на вносните мита върху стоки от Китай, за да помогне за намаляване на инфлационния натиск върху американските потребители.
Съединените щати наричат Китай свой основен стратегически съперник и твърдят, че ангажираността на високо равнище е важна за поддържането на стабилни и трудни отношения и за предотвратяването на неволно преминаване към конфликт. Миналия месец Вашингтон накара НАТО да приеме стратегически документ, в който Китай се нарича предизвикателство за сигурността.
Още: "Явно противоконституционна": Съдия блокира една от първите заповеди на Тръмп като президент
Още: При първото си пътуване като държавен секретар: Рубио ще посети Панама
Говорейки пред репортери, Байдън изглежда постави под съмнение пътуването, за което се съобщава, че е планирано от председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси да посети Тайван следващия месец. "Мисля, че военните смятат, че това не е добра идея в момента, но не знам какъв е статутът ѝ", каза американският президент.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Китай да помогне за край на войната в Украйна
Още: Нова огнена стихия в Лос Анджелис: Евакуират десетки хиляди от района (ВИДЕО)
Пекин заяви, че ще отговори със "силови мерки", ако Пелоси посети претендирания от Китай остров, и че подобно посещение "сериозно ще подкопае суверенитета и териториалната цялост на Китай".
От офиса на Пелоси отказаха да коментират дали посещението се придвижва напред, позовавайки се на съображения за сигурност. Държавният департамент нарече пътуването "хипотетично". За плановете за пътуването съобщи Financial Times, като писа, че Белият дом е изразил загриженост.
Китай смята демократично управлявания остров за своя територия, а въпросът е постоянен дразнител във връзките между Пекин и Вашингтон. Администрацията на Байдън неведнъж е говорила за своя "твърд" ангажимент към сигурността на острова.
Още: Съдят LinkedIn в САЩ, заради обучение на AI
Още: Тръмп и Мелания отбелязаха порцеланова годишнина (СНИМКА)
Още във вторник американски военни кораби преминаваха през Тайванския проток, което разгневи Пекин, който този месец изпрати изтребители през средната линия на пролива след посещението на американския сенатор Рик Скот в Тайпе.
В областта на търговията администрацията на Байдън е в противоречие с Китай по отношение на изпълнението на ангажиментите му по съществуващите споразумения. Но повишаващата се инфлация накара да се разгледа възможността за облекчаване на митата, включително на митата по "раздел 301", наложени от бившия президент Доналд Тръмп, обхващащи китайски внос на стойност около 370 млрд. долара.
Шефът на ЦРУ: Със ставащото в Украйна въпросът за Китай е не дали, а кога да нахлуе в Тайван