Армията на САЩ е готова да изпрати на Украйна някои от своите ракети с голям обсег на действие ATACMS, въоръжени с касетъчни боеприпаси. Остава само президентът Джо Байдън да одобри прехвърлянето, твърди помощник-секретарят на армията по придобиванията Дъг Буш.
Още: Американски медии: Барак и Мишел Обама поделят имуществото си
Още: Тръмп мрази Украйна: Какво стои зад обсесията на американския президент към Зеленски
Службата "от известно време е подготвена за тази възможност", заяви в интервю той, цитиран от Bloomberg. "Готови сме да действаме бързо. Ще сме готови, когато и ако президентът реши".
Ракетите ATACMS - мощно оръжие, което Киев иска
ATACMS могат да носят от 300 до 950 касетъчни боеприпаса. Обхватът на полета на тези ракети е до 300 км.
Според Буш украинските военни ще могат да изстрелват до шест ATACMS едновременно, като използват пусковите установки, с които вече разполагат.
Още: САЩ притискат Киев да промени резолюцията на ООН, осъждаща Русия
Още: Вече не 50%, а 100% от редкоземните минерали: Новото предложение на Тръмп е още по-сурово?
По-рано NBC съобщи, че Байдън е обещал на украинския лидер Володимир Зеленски, че Вашингтон ще предаде на киевските власти малка партида тактически ракети ATACMS.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп иска Мъск да е по-агресивен във федералните съкращения
Още: Данилов: Обещали сме, няма да използваме ракетите ATACMS по територията на Русия
В края на септември Дан Райс - бивш офицер от американската армия, който в даден етап от войната бе и специален съветник на украинския главнокомандващ генерал Валерий Залужни относно оръжията от Щатите - заяви, че САЩ ще дадат касетъчни боеприпаси за HIMARS на Киев.
Той съдейства за решението на Белия дом да изпрати 155-милиметрови конвенционални касетъчни боеприпаси с двойно предназначение на Украйна по-рано тази година. Оттогава настоява за доставка на касетъчни боеприпаси с по-голям обсег, които да бъдат изстрелвани от произведените в САЩ артилерийски ракетни системи HIMARS и други платформи.
Още: Тръмп призова за директни разговори между Зеленски и Путин
Още: Притиснат от водещ: Тръмп призна, че Русия е започнала войната, но отново нападна Зеленски
Снимка: Getty Images
Проблемите с касетъчните боеприпаси
Още: С касетъчни боеприпаси: Украинците избиват отстъпващите от Урожайно руснаци (ВИДЕО)
Те разпръскват бомбички на голяма площ, като част от тези бомби не се взривяват и остават опасност за цивилното население в районите, където са попаднали, дълго време след края на военните действия. Затова украинските военни заявиха, че касетъчни боеприпаси няма да се използват в градове, гъсто населени райони или на руска територия.
Още: Не по територията на Русия: Петте обещания, които даде Киев за използването на касетъчните бомби
Според съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, докато руските сили използват касетъчни боеприпаси с дял на неексплодиралите снаряди 30-40%, при предоставените от Вашингтон касетъчни боеприпаси процентът на "грешките" не надвишава 2,5%.
Наскоро САЩ обявиха след получен от Украйна доклад, че силите на Киев ползват боеприпасите по правилен начин.
В конвенция от 2010 г. над 120 държави забраниха използването, разработването, производството, придобиването, складирането или предаването на касетъчни боеприпаси. Украйна, САЩ и Русия не са подписали конвенцията. Русия употребява такива боеприпаси в Украйна още от 2014 г., въпреки че отрича.
Още: Страни - жертви на касетъчни бомби, предупредиха Зеленски: Жертви ще бъдат украинците (ВИДЕО)