Съединените американски щати нямат намерение да налагат санкции срещу компаниите, участващи в проекта за строителство на газопровода "Северен поток 2". Това заяви пред журналисти президентът Доналд Тръмп, непосредствено преди срещата си с полския държавен глава Анджей Дуда в Белия дом, предаде БГНЕС.
Американският лидер отговори на журналистически въпрос дали САЩ планират санкции срещу компаниите, участващи в проекта "Северен поток 2". "Нямаме намерение да правим това. Просто смятаме, че за народа на Германия е голямо нещастие, че ежегодно за своята енергия Германия заплаща милиарди долари на Русия", отбеляза Тръмп.
"Мисля, че това е направо смешно. Мога ясно да ви кажа, че това никак не се харесва на немците", добави американският президент.
Припомняме, че САЩ могат да наложат санкции, тъй като приеха съответното законодателство още през миналата година.
Същевременно след края на срещата между президента на САЩ и полския му колега, Дуда изрази надежда, че САЩ все пак ще реагират и ще спрат проекта. Полският президент подчерта, че този проект е в ущърб и на интересите на САЩ, тъй като ще подбие възможността за внос на втечнен газ.
Проектът "Северен поток 2" предвижда строителството на два газопровода с общ капацитет 55 млрд. кубически метра газ годишно, който ще бъде транспортиран от бреговете на Русия, през Балтийско море, до Германия. Стойността на строителството на газопровода, който трябва да бъде завършен до края на 2019 година, се оценява на 9,5 млрд. евро. Новите съоръжения ще бъдат построени паралелно на сега действащия "Северен поток". Те ще преминат през акваторията или изключителните икономически зони на Руската федерация, Финландия, Швеция, Дания и Германия. Засега единствено Дания не е дала разрешение за строителство.
Против реализацията на "Северен поток 2" се обявяват редица държави, начело с Украйна. Киев се опасява, че по този начин ще загуби милиарди от транзита на руски газ за Европа. Новият газопровод заплашва и амбициозните планове на САЩ за износ на втечнен природен газ (LNG) за Европа. Латвия, Литва и Полша също направиха съвместно изявление, че са против проекта. Според тях в случая говорим за политически, а не за икономически въпрос.