Вноските на всички държави членки на ООН трябва да бъдат равни. Това заяви американският президент Доналд Тръмп по време на среща в централата на организацията в Ню Йорк, посветена на реформирането й, предаде БГНЕС.
Още: САЩ планират да продадат на Израел оръжия за 8 млрд. долара
Още: Военнослужещият, загинал при експлозията на "Сайбъртрък" в Лас Вегас, е оставил предсмъртно писмо
„Длъжни сме да гарантираме, че нито една държава членка не носи непропорционална част от бремето. Както във военен, така и във финансов план“, заяви американският лидер.
„Ние също така призоваваме към това всяка една мироопазваща операция да има ясно определени цели и мащаби за оценка на нейния успех“, допълни той. Тръмп също така отбеляза и необходимостта за борба с бюрокрацията в ООН.
Actualno.com припомня, че досега САЩ отговаряха за 22% от редовния бюджет на организацията в размер на 5,4 млрд. долара, както и за 28,5% от разходите за миротворчески операции в размер на 7,9 млрд. долара. Общо годишно Вашингтон отделя за дейностите на ООН и нейните програми около 10 млрд. долара. Според американския президент такова разпределение на финансовото бреме е „несправедливо“.
Още: Съдия потвърди присъда на Тръмп, но ще му спести наказанието
Още: В Камарата на представителите: Майк Джонсън запази поста си след трудно гласуване
Междувременно генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че бюрокрацията е един от най-сериозните проблеми, затрудняващи работата на световната организация, пише още агенция "Фокус".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След атаката: Байдън отива в Ню Орлиънс да сподели скръбта на семействата
Още: Американски удар срещу Иран заради иранско ядрено оръжие: Байдън остави въпроса отворен
„Наскоро ме питаха какво не ми дава покой нощем. Отговорът ми бе прост: бюрокрацията. Структурната разединеност, заплетените процедури, безкрайната бумащина“, заяви Антонио Гутереш на среща, посветена на реформите в ООН.
Генералният секретар подчерта, че целта на ООН се заключва в това да „служи на интересите на хората, затънали в нищета, изолация, страдащи по време на конфликти и с нарушени права“. Той посочи, че Световната организация трябва да се измени, „за да служи на интересите на хората“. „Трябва да сме по оперативни и ефективни, гъвкави и с по-малки разходи“, добави той.