Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тръмп срещу Байдън: Съединените щати избират президент днес, 3 ноември

03 ноември 2020, 06:30 часа • 3505 прочитания

В Съединените щати гласуват днес за президент и Конгрес. Общо 230 милиона американци имат право да изберат дали републиканецът Доналд Тръмп да остане в Белия дом или на негово място да дойде демократът Джо Байдън. Повечето социологически проучвания сочат победа на Байдън, но и преди 4 години Хилъри Клинтън водеше в тези проучвания, а спечели Тръмп - той успя, защото завоюва повече ключови щати, макар повече хора като абсолютен брой да гласуваха за Клинтън.

Една от най-авторитетните медии в света - Financial Times, дава предимство на Байдън от 252 електорални гласа срещу само 125 за Тръмп. Не е ясно обаче къде ще отидат общо 161 други гласа.

Към момента Байдън има 203 сигурни гласа. За сигурно се броят гласовете, според които преднината му е над 10 пункта в социологическите проучвания. Той печели в Калифорния (55 гласа), Ню Йорк (29), Илинойс (20), Ню Джърси (14), Вирджиния (13), Вашингтон (12), Масачузетс (11), Мериленд (10), Кънектикът (7), Орегон (7), Ню Мексико (5), Хавай (4), Роуд Айлънд (4), Окръг Колумбия (3), Делауеър (3), Върмонт (3) и два района в Мейн (2 и 1). Към него клонят (с преднина между 5 и 10%) Мичиган (16), Минесота (10), Уисконсин (10), Колорадо (9) и Ню Хемпшайр (4).

Тръмп има твърдо към себе си 77 гласа. Това са Тенеси (11), Алабама (9), Кентъки (8), Луизиана (8), Оклахома (7), Арканзас (6), Мисисипи (6), Западна Вирджиния (5), Айдахо (4), Северна Дакота (3), Южна Дакота (3), Вайоминг (3) и трите района на Ню Инглънд (2 плюс 1 плюс 1). Към него клонят Индиана (11), Мисури (10), Южна Каролина (9), Канзас (6), Юта (6), Аляска (3) и Монтана (3). Щатите, които са непредвидими, или преднината е под 5%, което е в рамките на социологическата грешка, но е за Тръмп, са Тексас (38), Флорида (29), Пенсилвания (20), Охайо (18), Джорджия (16), Северна Каролина (15), Аризона (11), Айова (6), Невада (6) и по един район в Мейн и Ню Инглънд, където има общо 2 гласа.

Президентските избори в САЩ са непреки и са в един тур. Въпреки че отбелязват на бюлетината името на предпочитания от тях кандидат за президент, избирателите всъщност гласуват за 538 електори, които на свой ред избират президента. За да спечели вота, един кандидат трябва да получи абсолютно мнозинство от гласовете на електорите, т. е. 270. Всеки щат носи определен брой електорски гласове. Той се получава, като се събере броят на конгресмените от съответния щат в Камарата на представителите, който варира според населението на щата, с броя на сенаторите - по двама за всеки щат, уточнява 24 часа. Въпреки че не е отделен щат, федералният кръг Колумбия, където се намира столицата Вашингтон, има трима електори, но не е представен в Камарата на представителите и в Сената. Кандидатът, спечелил най-много гласове в даден щат, печели гласовете на всички местни електори. Само два щата правят изключение от правилото "победителят взима всичко" - Мейн и Небраска.

Тази година се очаква много висока избирателна активност. Предварителното гласуване е рекордно, тъй като много избиратели предпочитат да пуснат бюлетината си отрано, за да избегнат тълпите в самия изборен ден в разгара на пандемията от коронавирус - над 93 милиона души сториха това, като 61 милиона гласуваха по пощата. През 2016 г. правото си на глас упражниха 138 милиона американци. Освен за президент, американците ще гласуват и за подновяване на състава на Конгреса. Ще бъдат избрани 35 нови сенатори 100-местната горна камара. Подновен ще бъде целият състав на 435-членната долна камара на Конгреса. Сега демократите контролират Камарата на представителите, а републиканците - Сената.

Събраните и похарчени от предизборните щабове тази година суми са рекордни - 6,6 милиарда долара само за президентските избори - с 2 милиарда повече, отколкото през 2016 г. Освен за президент и за Конгрес, в САЩ ще гласуват още днес за щатски законодателни събрания и различни изборни длъжности (включително за губернатори на 13 щати и територии), както и на местни референдуми.

Още: "Щатите, които са решаващи за изборите в САЩ"

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес