Страните от Г-7 бяха изложени на опасност от безпрецедентен застой в събота, когато американският президент Доналд Тръмп се противопостави на натиска да се присъедини към общи позиции по горещите въпроси като изменението на климата, глобалната търговия и миграцията.
Групата на седемте водещи демокрации започна заключителния ден на годишната си среща на високо равнище с дискусии с лидери от Етиопия, Кения, Нигер, Нигерия и Тунис. Петте африкански държави са ключови играчи в средиземноморската миграционна криза, като страни на произход или транзит на стотици хиляди мигранти, които се опитват да достигнат до Европа чрез опасното пресичане на Средиземно море. Италианското председателство на Г-7 постави тазгодишната среща на върха в Сицилия, за да подчертае близостта на кризата.
Но дори това предизвика разминаване сред срещите на върха, като Тръмп, според италиански източници, който се противопоставя на желанието на домакините да издадат декларация, подчертаваща ключовите точки на миграцията – както ползи, така и вреди. Очевидно този език е „анатема“ за Белия дом, който иска да наложи забрана на пътниците от шест мюсюлмански страни, предаде БГНЕС.
След като осъществи първото си президентско пътуване в чужбина, Тръмп смекчи традиционните си критики и похвали европейските партньори на САЩ за усилията им във военен аспект, за търговията и за борба с глобалното затопляне. Трайният мотив на Седемте все пак е свободната световна търговия.
На миналогодишната среща на високо равнище в Япония лидерите публикуваха изявление в подкрепа на противопоставянето на протекционизма, както и за подпомагането на бежанците и борбата с изменението на климата. Тогава обаче Белия дом се оглавяваше от Барак Обама, а днес неговият наследник дръзва да се оттегли от линията на Г-7.
"Основа за решение на Доналд Тръм в крайна сметка ще бъде най-доброто за Съединените щати", заяви икономическият съветник Гари Кох на тазгодишните разговори в курорта Таормина.
Неговият език обобщава също платформата "Америка на първо място", която подпомогна победата на бизнесмена на миналогодишните президентски избори.
Г-7 едва ли ще повтаря своята често използвана терминология срещу протекционизма, след като тази седмица Тръмп в Брюксел описа германците като "лоши, много лоши" в своите търговски практики. Според анализаторите това може да е „крачка към пропастта“. Те очакват окончателното изявление от срещата по-късно днес следобед, събрано в скромните 6 страници.
Срещата на върха в петък междувременно потвърди британския призив към доставчиците на интернет услуги и социалните медийни компании да възпрат джихадисткото съдържание онлайн, след поредния терористичен акт, отнел живота на 22 души в Манчестър.
Г-7, призована от Япония, също ще предприеме общи действие срещу Северна Корея след поредица от ракетни изпитания.
Дискусиите в петък в Сицилия приключиха с класическа музика в сянката на древногръцкия театър и огнедишащия вулкан Етна. Тръмп, обаче, изглежда е склонен да изпълнява друга мелодия от партитурата, оставяйки Г-7 без ясно съгласие по водещите теми.
Други звуци се открояват, че след като във Вашингтон продължават разследванията дали Русия се е намесила в изборната победа на Тръмп на 8 ноември. Нови страсти бяха разпалени тази нощ, когато „Вашингтон поуст“ съобщи, че зетят на президента Джаред Къшнър и руският посланик във Вашингтон Сергей Кисляк са обсъждали възможността за създаването на защитен комуникационен канал между предизборния му щаб и Кремъл.
Тръмп, който яростно отхвърли твърденията за такова тайно споразумение, вероятно ще напусне Сицилия, без да даде заключителна пресконференция, която е обичайна сред лидерите на Г7.