Съединените щати одобриха продажбата на модерни бойни анкове на стойност 2,2 млрд. долара на Бахрейн - съюзник от Персийския залив, който някога беше подложен на оръжейно ембарго заради репресиите срещу шиитските инакомислещи.
Още: Тръмп свали охраната на бившия си съветник по националната сигурност Джон Болтън
Още: Зимата скова Тексас: Необичайна снежна буря вилнее в южните щати, в Чикаго - минус 21
Държавният департамент съобщи, че е уведомил Конгреса, че е готов да продаде 50 танка "Ейбрамс" (M1A2 Abrams) на малката островна държава, която е в напрегнати отношения с близкия Иран, предаде БГНЕС.
"Предложената продажба ще подобри способността на Бахрейн да посрещне настоящите и бъдещите заплахи, като осигури надеждни сили, които могат да възпрат противниците и да осигурят възможност за участие в регионални операции със САЩ и други партньорски държави", се казва в изявление на Държавния департамент.
Конгресът все още може да блокира продажбата, въпреки че повечето военни сделки на правителството се одобряват.
Още: 18 щата с дело срещу заповедта за отмяната на гражданство по рождение на Тръмп
Още: Тръмпизмът бързо преля - от сайта на Белия дом до Овалния кабинет (ВИДЕО)
Бахрейн е дом на Пети флот на ВМС на САЩ и е класифициран като основен съюзник извън НАТО, което му дава привилегировано сътрудничество в областта на отбраната със САЩ. Единствено сред арабските държави Бахрейн се включи като член на коалицията, ръководена от САЩ и Великобритания, която нанесе удари по йеменските бунтовници хути, съюзници на Иран, заради нападенията над кораби, извършени в знак на солидарност с палестинците в конфликта между Израел и Хамас.
Миналата година президентът Джо Байдън одобри предоставянето на танкове "Ейбрамс" на Украйна, след като първоначално имаше опасения относно времето, необходимо за производството и обучението на украинските сили за работа с машините.
Държавният департамент заяви, че около 30 американски изпълнители и един държавен служител ще бъдат изпратени в Бахрейн за срок до пет години, за да водят обучението.
Нова страница в отношенията между САЩ и Бахрейн
Бахрейн стана обект на критики през 2011 г., когато, подкрепен от другата сунитска държава Саудитска Арабия, потуши въстание, водено от шиитската общност, която настояваше за конституционна монархия и избран министър-председател. Тогава президентът на САЩ Барак Обама наложи оръжейно ембарго за срок от четири години. Бахрейн се върна към благоволението на САЩ при Доналд Тръмп, който приветства признаването на Израел от Бахрейн, пише БГНЕС.
Още: Първият танц на Доналд и Мелания Тръмп след встъпването в длъжност на президента (ВИДЕО)
Още: Престрелка на канадската граница: Американски граничар е убит
Миналата година администрацията на Байдън подписа ново споразумение с Бахрейн за засилване на отбранителните и икономическите връзки, включително чрез по-голям обмен на разузнавателна информация.