Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Светът се нуждае от трилиони долари за борба с климатичните промени

20 февруари 2024, 20:05 часа • 1471 прочитания

Светът се нуждае от трилиони долари, за да ускори екологичния преход и да се справи с глобалното затопляне. Това заяви ръководителят на миналогодишните преговори за климата COP28, предаде АФП.

Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал

Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече

Председателят на COP28 Султан Ал Джабер приветства напредъка, постигнат на преговорите на ООН миналата година в Дубай, където страните се споразумяха да утроят световния капацитет на възобновяемите енергийни източници през това десетилетие и да се "откажат" от замърсяващите изкопаеми горива. Но в споразумението липсваха важни подробности, включително относно финансирането, което постави тежестта върху тазгодишната среща на COP29 в Азербайджан, предава БГНЕС.

Още: Ето кои храни ще поскъпват още много, ако не се реши този проблем

Експертите твърдят, че с ускоряването на въздействието, тъй като в световен мащаб се чупят топлинни рекорди, договореното през тази година финансиране ще изиграе важна роля за насърчаване на правителствата да повишат целите си за декарбонизация.

Още: Спря ли Тръмп войната в Украйна за 1 ден? Не, военната помощ ще продължи: Анализ на "Файненшъл Таймс"

Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли

"Финансиране на всяко ниво"

Джабер заяви, че финансирането е "основният фактор за положителна промяна с необходимата скорост и мащаб". "Но не обикновено финансиране - ние се нуждаем от финансиране на всяко ниво", каза той по време на събитие в Париж, организирано от Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Очаква се тази година страните да изработят нова цел за размера на годишната подкрепа, която богатите държави ще предоставят на по-бедните за техния енергиен преход и адаптиране към климатичните въздействия от 2025 г. нататък.

Още: Франция се включва в битката с климатичните промени, но не с пари, а с държавни гаранции

Неуспехът на богатите държави да постигнат предишната си цел от 100 млрд. долара годишно до 2020 г. накърни доверието на света, като се появиха индикации, че целта вероятно е била постигната едва през 2022 г. Нуждите вече далеч надхвърлят наличните средства. Подкрепяната от ООН експертна група за финансиране на борбата с изменението на климата изчисли, че развиващите се икономики, с изключение на Китай, ще трябва да изразходват около 2,4 трилиона долара годишно до края на десетилетието. "Сега светът трябва да вдигне летвата, за да се справи с предизвикателството, пред което сме изправени. Трябва да започнем да мислим за трилиони, а не за милиарди“, каза Джабер.

Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании

Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси

Признаването на мащаба на необходимата подкрепа постави акцент върху разширяването на източниците на финансиране. Световната банка и Международният валутен фонд са подложени на натиск да започнат мащабни реформи, за да приведат кредитирането си в съответствие с целта на Парижкото споразумение за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5°C над прединдустриалните нива.

Още: Глобалните температури надхвърлиха критичния праг на затопляне от 1,5°C за 12 поредни месеца

Други обсъждани инициативи включват ново данъчно облагане, особено на замърсяващите индустрии, както и пренасочване на субсидиите за изкопаеми горива към екологично развитие. Обединените арабски емирства, Азербайджан и домакинът на COP 2025 Бразилия стартират инициатива за поддържане на глобалния фокус върху запазването на целта от 1,5 °C. Джабер предупреди, че съществува риск "политическият импулс да се разсее, а след това да изчезне или да изчезне между COP".

Ръководителят на МАЕ Фатих Бирол заяви, че енергийната агенция, която се е превърнала в ключов участник в насърчаването на енергийния преход, ще предложи на страните помощ за повишаване на целите за намаляване на емисиите, като през тази година и през 2025 г. се очакват засилени планове за декарбонизация.

Още: Обединеното кралство се нуждае спешно от план за справяне с топлинните вълни

Той обяви също така, че от 1 март ще бъде въведен нов механизъм за измерване на разликата между целите на страните и предприетите действия. "Вярваме на правителствата, че ще направят това, което са обещали, но в МАЕ имаме най-голямо доверие именно в числата", каза той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес