Американският Конгрес не успя да постигне договорка относно вдигането на тавана на публичния дълг в САЩ в последния възможен момент и така постави във фактически фалит изпълнителната власт на страната.
Още: Русия не воюва официално със САЩ, но Путин притиска Тръмп и на бойното поле
Още: Американците са недоволни: Рейтингът на Тръмп пада
От 1 октомври започна новата финансова година в САЩ и за целта най-големият законодателен орган отвъд Атлантика в лицето на Конгреса трябваше да постигне споразумение за тавана на публичния дълг, което да очертае рамките на бюджетите на различните държавни агенции. Републиканците, които контролират Камарата на представителите и демократите, които са мнозинство в Сената.
Републиканците искаха лимитът на публичния дълг да бъде вдигнат над границата от 16,7 трилиона долара, но демократите така и не отстъпиха, а американският президент Барак Обама също твърдо подкрепи гледната точка на Демократичната партия – партията, която го номинира за президент.
Контролираният от демократите Сенат нееднократно отклони предложенията на намиращата се в ръцете на републиканците Камара на представителите за бюджет, който отменя или видоизменя ключова реформа в здравеопазването, прокарана от Барак Обама през миналата година - т. нар. „Обамакеър”. Предложението на републиканците включваше отлагане на влизането в сила на задължителната здравна застраховка – мярка, която е в основата на реформата.
Още: "Не предприемайте ответни мерки": САЩ с призив към останалите страни, след като им наложи мита
Още: Знак, че САЩ се отдръпват от Киев: Без военния министър на важна среща за Украйна
Същевременно републиканците в Камарата на представителите се опитаха да прокарат бюджетите на службите, чието финансиране не предизвиква възражения у демократите в Сената. Законопроектите предлагат продължаването на превеждането на средства за поддържане на националните паркове, в управленията по въпросите на ветераните и във федералния окръг Колумбия, където се намира столицата на САЩ, информира bTV. За всички три законопроекта гласуваха 264 срещу 146 души, но те не бяха приети, тъй като се разглеждаха по ускорената процедура, при която за приемането на закона са нужни две трети от гласовете.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Тук мирише на сделка": Странното дело срещу кмета на Ню Йорк приключи внезапно
Още: Мъск да се подложи на тест за наркотици: Входираха законопроект в Конгреса
До 17 октомври Конгресът трябва да реши проблема с бюджетния таван, защото след тази дата САЩ ще разполага само с 30 млрд. долара в брой. Предупреждението е на американския финансов министър Джак Лю.