Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ще купи ли Тръмп Гренландия": Датският премиер иска спешни разговори с новия президент на САЩ

10 януари 2025, 06:25 часа • 615 прочитания

Премиерът на Дания Мете Фредериксен е потърсила контакт с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп след заплахите му за поемане на контрола над Гренландия. Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, предизвика тревога, когато отказа да изключи военна намеса, за да постави Панамския канал и Гренландия под контрола на САЩ. Дания заяви, че е отворена за преговори относно интересите на САЩ в Арктика, но министър-председателят настоя, че „Гренландия принадлежи на гренландците“, пише БГНЕС.

Още: Натискът на Тръмп за Гренландия даде основание на Кремъл да оправдае окупацията в Украйна

Европейските лидери също подкрепиха суверенитета на арктическия остров, който е автономна датска територия. Русия обяви, че "загрижена за поддържането на мира и стабилността в региона". Фредериксен свика лидерите на партиите в датския парламент, включително двамата представители на Гренландия, на среща, за да ги информира за действията на правителството по темата. От двучасовите разговори станаха ясни малко подробности, но Фредериксен уточни, че кабинетът ѝ се е свързал с Тръмп, въпреки че двамата все още не са разговаряли лично. „Предложили сме разговор между нас. Не мисля, че ще се случи нещо конкретно, докато не бъде установен новоизбраният президент“, каза тя. Фредериксен подчерта, че не вярва Тръмп да се опита да завземе Гренландия със сила: „Нямаме причина да смятаме, че това ще се случи“.

Защо е важна Гренландия?

Още: Вместо неразумни заплахи Тръмп може да купи Гренландия и това ще е сделката на века

Ако Гренландия стане собственост на САЩ, това би подобрило сигурността на Америка и вероятно на нейните съюзници в НАТО. Освен това покупката може да е от полза за жителите на острова, които трябва - и несъмнено ще имат - последната дума при решението за сделката, пише The Economist.

Гренландия е автономна територия на Дания. През 2009 г. Дания на практика й даде правото да обяви независимост, ако нейните жители решат да го направят на референдум. Националистическото правителство на острова много би искало да упражни това право. В същото време Дания предостави на острова и контрол върху собствените му природни ресурси. Затова покупката би трябвало да се направи не с Дания, а със самите жители на острова.

Каква е цената на Гренландия?

Още: В отговор на Тръмп: Президентката на Мексико предложи да си върнат от САЩ земите (ВИДЕО)

Една от отправните точки е годишният БВП на острова. При последното преброяване, той е бил 3 милиарда долара през 2021 г., или 1/7000 част от БВП на САЩ. Гренландия има население от само 57 000 души, въпреки че е по-голяма от всеки американски щат. Повече от половината от разходите на правителството се заплащат от Дания, която дава на острова 500 милиона долара годишно.

Най-голямата частна индустрия е риболовът. Ако премахнем публичния сектор и приемем, че дългосрочният растеж на Гренландия продължи и федералното правителство на САЩ ще събира 16% от БВП под формата на данъци, а ако се използва и отстъпката предвид доходността на 30-годишните държавни облигации на САЩ, то получаваме, че островът би бил оценен на около 50 милиарда долара, което е около една двадесета от годишните разходи за отбрана на Америка.

Ценните ресурси на острова

Но Тръмп копнее за Гренландия не толкова заради нищожното й производство, колкото заради нейния стратегически и икономически потенциал. Островът се намира между Америка и Русия в част от света, която става все по-плавателна с топенето на арктическия лед. Освен това Гренландия има огромни ресурси. Доказани са запасите от 43 от 50-те минерала, считани за "критично важни" от правителството на САЩ, включително това, което вероятно ще се окаже най-голямото находище на редкоземни метали извън Китай. Тези суровини са критични за военното оборудване и оборудването за зелена енергия.

Освен това Геоложката служба на САЩ изчисли през 2008 г., че нефтените кладенци край бреговете на Гренландия могат да дадат до 52 милиарда барела петрол или около 3% от доказаните световни запаси.

Ресурсите на Гренландия остават сравнително неизползвани поради трудността на добива в отдалечените райони със сурови условия. 4/5 от острова е покрит с лед. Тук дори няма пътища, които да свързват населените места. Със затоплянето на климата обаче минералите стават все по-достъпни и ценни. Компаниите в момента извършват сондажи на около 170 обекта, в сравнение с 12 преди 10 години.

Още: За апетитите към Гренландия и Канада: Шолц с нова атака към Тръмп

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес