Американският министър на отбраната Лойд Остин се противопостави на изтеглянето на американските войски от Афганистан, което президента Джо Байдън обяви миналата сряда и плановете си да го завърши до 11 септември, съобщава ТАСС, позовавайки се на „The Wall Street Journal“.
Още: За сефте: Мъск контра на Тръмп за инвестицията от 500 млрд. долара в ИИ
Още: 2000 остават без работа: Amazon закрива складовете си в Квебек
Според изданието, шефът на Пентагона докладвал на Байдън, че няколко американски военни лидери са изразили загриженост относно плановете на Белия дом да изтеглят войските си от Афганистан. Това са били председателят на Комитета на началниците на щабовете на въоръжените сили на САЩ генерал Марк Мили, ръководителят на Централното командване (CENTCOM) на въоръжените сили на САЩ генерал Кенет Франклин Маккензи и командирът на силите на САЩ и НАТО в Афганистан генерал-лейтенант Скот Милър.
Самият Остин, според „The Wall Street Journal“, е предупредил американския лидер, че с изтеглянето на въоръжените сили на САЩ от Афганистан действително ще спре подкрепата за и без това крехката стабилност, установена в страната. На 6 април ръководителят на Пентагона и председателят на началниците на щабовете научиха, че Байдън е взел решение, което противоречи на съветите на военните лидери. Както отбелязва вестникът, американският лидер настоява, че оттеглянето на въоръжените сили на САЩ ще бъде най-добрият начин да се избегне възобновяването на военните действия в Афганистан.
Миналата сряда Си Ен Ен съобщи, позовавайки се на източници, че Байдън е взел решението за изтегляне на войски от Афганистан до 11 септември, въпреки факта, че редица помощници са се съсредоточили върху заплахите, свързани с тези действия. Според Си Ен Ен сред тях са били Мили, Макензи и редица служители на Държавния департамент.
Още: Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война, ще става само по-зле
Още: Още идеи: Тръмп иска да премахне лятното часово време
На 14 април Байдън обяви, че планира да започне изтеглянето на американските войски от Афганистан през май и да го завърши до 11 септември 2021 г.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първа гръцка визита в САЩ след клетвата на Тръмп
Още: Панама подаде жалба в ООН заради заплахите на Тръмп да отнеме Панамския канал
Американската операция в Афганистан продължава от октомври 2001 г. и се превърна в най-продължителната задгранична военна кампания в американската история. В своя пик през 2010-2013 г. броят на западните сили в Афганистан надхвърля 150 000. Основните бойни сили на САЩ и НАТО бяха изтеглени от Афганистан през 2014 г./ БГНЕС