Американските военновъздушни сили могат да проведат още един полетен тест на хиперзвуковата ракета AGM-183A във вторник или четвъртък. Това съобщава специализираният портал The War Zone , който се позовава на съобщенията, издадени от Федералната авиационна администрация на САЩ за забраната за полети над част от Тихия океан югозападно от брега на Калифорния на 30 март и 1 април.
Още: Спаси се от пожарите: 500-килограмов мечок погостува на мъж в Лос Анджелис (ВИДЕО)
Още: Министър на Тръмп не изключва военни действия в Мексико, заради картелите
Както припомня порталът, изпитанието на ракетата първоначално беше планирано за 6 март, но ВВС обявиха отлагането ден преди тази дата, без никакво обяснение, посочвайки само, че може да се проведе "през следващите 30 дни".
Според служителите на военновъздушните сили се предполага, че ракетата, доставена в базата „Андрюс” на 1 март, ще се отдели от бомбардировача B-52 над Тихия океан на височина около 15 км и, ако всичко върви според плана, ще ускори до скорост, надвишаваща скоростта на звука повече от пет пъти.
Първият полетен тест на AGM-183A, разработена по програмата ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon), се проведе през юни 2019 г., вторият през август 2020 г. Нейните създатели твърдят, че обхватът на такива ракети, изстреляни изпод крилото на B-52, ще бъде приблизително 925 км. ВВС са поискали 382 милиона долара от Конгреса на САЩ за изпълнение на програмата ARRW през фискалната 2021 година. Очаква се производството на хиперзвукови ракети да започне през фискалната 2022 година.
Още: Силно земетресение разлюля Еквадор
Още: Реванш заради Капитолия? Тръмп готви съкращения във ФБР
Пентагонът, заедно с НАСА и Министерството на енергетиката, са похарчили около 14 млрд. долара от 2015 г. насам за усилията за създаване на хиперзвукови оръжия, според оценките, публикувани на 22 март от главния контролен и ревизионен орган на Конгреса, управлението за подотчетност на правителството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени (ВИДЕО)
Още: Мексико моли Google Maps да не преименува Мексиканския залив