Съединените щати въведоха санкции срещу китайски компании, свързани с производството на безпилотни летателни апарати, които Русия използва във войната си срещу Украйна. Това са първите американски санкции срещу китайски субекти, които „пряко разработват и произвеждат цялостни оръжейни системи в партньорство с руски фирми“, съобщи Министерството на финансите на САЩ, предава БГНЕС.
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Говорителят на Държавния департамент Матю Милър заяви: "За първи път действително видяхме китайска компания да произвежда сама оръжие, което след това е било използвано на бойното поле от Русия. Ето защо продължаваме да работим с нашите съюзници и партньори по света, за да дадем ясно да се разбере на Китай, че тази практика е неприемлива и те трябва да предприемат стъпки, за да ѝ противодействат", добави той.
Още: Руският "сенчест флот" замърсява океаните с петрол, а Западът бездейства
NEW!!! For the first time, U.S. says, “we actually saw a Chinese company manufacturing a weapon itself for using on the battlefield by Russia, was sent to Russia” to be used in Ukraine.
My exchange with DoS Spox 👇🏻 pic.twitter.com/H8heqg9WIFОще: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
— Alex Raufoglu (@ralakbar) October 17, 2024
Последното решение на Министерството на финансите е насочено към три компании - две в Китай и една в Русия - заедно с руски гражданин заради участието им в разработването и производството на руския безпилотен летателен апарат с голям обсег на действие от серията "Харпия".
Още: Тръмп обърка сметките в последния момент: Правителството на САЩ е изправено пред "фалит"
Още: Забраняват дронове над обекти от критичната инфраструктура в Ню Йорк
Дронът е "проектиран и разработен" от базирани в Китай експерти и се произвежда в китайски заводи в сътрудничество с руски отбранителни фирми. След това те се прехвърлят в Русия за използване срещу Украйна.
Още: Данъкоплатците в САЩ помагат косвено на Кремъл да поразява украински болници
„Русия все повече разчита на експертния опит на чуждестранни специалисти и на вноса на сложни технологии, за да поддържа оръжейната си програма и да развива военната си кампания срещу Украйна“, заяви изпълняващият длъжността заместник-министър на финансите по въпросите на тероризма и финансовото разузнаване Брадли Смит.
Още: Пентагонът е удвоил броя на американските войски в Сирия преди свалянето на Асад
Още: "Файненшъл таймс" обяви Доналд Тръмп за "Личност на годината"
Двете базирани в Китай компании са Xiamen Limbach Aircraft Engine Co и Redlepus Vector Industry Shenzhen Co. На прицел са били и базираните в Русия дружества с ограничена отговорност Trading House Vector и Артьом Ямшчиков, директор и собственик на компанията "Вектор". Предишни санкции на САЩ засегнаха китайски предприятия, които предоставят компоненти на руски фирми - като впоследствие тези части се влагат в оръжия.
Още: Унгария обяви как ще изнудва ЕС за сметка на Украйна, за да продължава напред с руския петрол