Белият дом реши да не се освобождават повече от санкции страните, внасящи ирански петрол, след изтичането на облекчението през май. Съобщавайки за този ход, Белият дом заяви, че е постигнал споразумение със Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, "за да се гарантира, че световното търсене ще бъде удовлетворено, тъй като целия ирански петрол се отстранява от пазара", предаде БГНЕС.
Още: Трети мандат в Белия дом: Тръмп го намекна и вече е внесена поправка в Конституцията
Още: Реч на омраза ако казваш "Свобода за Палестина" - оплаквания от TikTok в САЩ (ВИДЕО)
Белият дом обясни, че този ход има за цел да доведе до нулев износ на петрол в Иран, което подкопава основния източник на приходи на страната.
Контраадмирал Алиреза Тансири заяви от своя страна, че ако на Иран не бъде разрешено да изнася петрол през пролива Хормуз, той ще затвори маршрута.
Ормузкият пролив е ключов стратегически воден път, разположен между Персийския залив и Заливът на Оман, с около 20% от световния петрол и около една трета от целия петрол, пренасян по море.
Още: Нетаняху се застъпи за Мъск след обвиненията за "нацисткия жест"
Още: Тръмп готви бързо депортиране на мигранти, допуснати временно от Байдън
Въпреки по-ранните заплахи за свеждане на иранския износ на суров петрол "до нула", Вашингтон предостави "временни освобождавания" в износа за големи клиенти, като Китай, Индия, Италия, Япония, Южна Корея, Гърция и Турция, както и Тайван.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След "влюбването" в първия мандат: Тръмп пак хвали Ким Чен Ун, готов е да възобновят контакт
По-късно иранските медии съобщиха, че въпреки санкциите на САЩ, приходите от петрол в страната са скочили с близо 50% през 2018 година.