САЩ ще предоставят на Украйна системи за създаване на "умни бомби" с обсег 72 км и с GPS насочване. Те ще увеличат обхвата на бомбите JDAM-ER, които са част от пакета оръжия, обявен от Вашингтон през декември 2022 г.
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Пентагонът не е признал официално, че изпраща модифицираната версия на съвместния боеприпас за директна атака, произведен от Boeing. Щатите казаха само, че ще снабдят Киев с "прецизни въздушни боеприпаси" като част от пакета на стойност 1,85 млрд. долара, обявен на 21 декември.
Само че двама души, запознати с темата, потвърдиха пред Bloomberg, че оръжието е JDAM с удължен обсег, известно като JDAM-ER.
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Тези комплекти се използват от Военновъздушните и Военноморските сили на САЩ и са продадени на повече от 26 държави по света.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
JDAM е комплект за насочване, който превръща неуправляемите бомби - или "глухите бомби" - в прецизно управляеми боеприпаси за всякакви метеорологични условия. Бомбите, оборудвани с JDAM, се управляват от интегрирана система за насочване, свързана с приемник на GPS, което им осигурява обсег до 28 км. В случая с JDAM-ER - 72 км.
Бомбите, оборудвани с JDAM, варират като тегло от 230 до 910 кг.
JDAM не е самостоятелно оръжие. Ключовите компоненти на системата се състоят от опашна част с аеродинамични управляващи повърхности, комплект (корпусни) ремъци и комбинирана инерционна система за насочване и блок за управление с GPS.
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Още: САЩ забраняват дроновете и над Ню Джърси
JDAM трябваше да усъвършенства технологията за лазерно насочвани бомби и инфрачервена визуализация, които могат да бъдат възпрепятствани от лоши наземни и метеорологични условия. Сега на някои JDAM се монтират лазерни търсачи.
От 1998 г. до ноември 2016 г. от Boeing са завършили над 300 000 такива комплекти. През 2017 г. компанията произвежда повече от 130 на ден. Към февруари 2020 г. са произведени 430 000 комплекта.
В началото на февруари стана ясно, че САЩ са включили в новия пакет от военна помощ снаряд, който би удвоил обсега на ударите, които Украйна може да нанася по руски цели. Припомняме, че тази военна помощ е на стойност 2,175 милиарда долара.
Новото оръжие – изстрелваната от земята бомба с малък диаметър, ще позволи на украинската армия да поразява цели на два пъти по-голямо разстояние, достигано от ракетите, които сега изстрелва от доставената от САЩ високоточна артилерийска ракетна система HIMARS. С обсег от 151 км GLSDB ще може да достига всички руски линии за доставки в Източна Украйна, както и части от окупирания от Русия Крим, който Москва анексира през 2014 г.
ОЩЕ: Обявиха кога Украйна ще получи боеприпаси за оръдията Gepard и бойни машини Marder