Съветът за сигурност на ООН може да проведе гласуване следващата седмица, поискано от Алжир, за резолюция, в която се иска "незабавно" прекратяване на огъня в Газа, предаде БГНЕС. Вашингтон отново изглежда готов да го блокира.
Още: Англия и Йордания искат бърза хуманитарна помощ в Ивицата Газа
Израел незабавно трябва да спре войната
Алжир започна дискусии по нов проект, след като Международният съд постанови в края на януари, че "Израел трябва да направи всичко възможно, за да предотврати геноцидни действия във войната срещу Хамас. Последната версия на текста "изисква незабавно прекратяване на огъня с хуманитарна цел, което трябва да се спазва от всички страни".
В документа се „отхвърля насилственото разселване на палестинското цивилно население“ и се „изисква незабавното и безусловно освобождаване на всички заложници“.
Войната в Газа
Войната в Газа започна с атаката на Хамас на 7 октомври, която доведе до смъртта на около 1160 души в Израел, предимно цивилни. Алжир поиска гласуване в Съвета за сигурност на ООН на 13 февруари, но Вашингтон сигнализира, че вероятно ще наложи вето на мярката.
Президентът на САЩ Джо Байдън работи с министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху и лидерите на Египет и Катар по сделка за освобождаване на заложниците, която може да доведе до около шест седмици „продължителна пауза в битките“, каза американският посланик в ООН Линда Томас-Грийнфийлд в изявление относно проекта, предложен от Алжир.
„Резолюцията, предложена в Съвета за сигурност няма да постигне тези резултати, а напротив. САЩ не подкрепят действия по тази проекторезолюция. Ако дойде за гласуване във вида, в който е изготвен, няма да бъде приет“, заяви Томас-Грийнфийлд.
САЩ не вярва не резолюции
Подобно на предишните текстове, срещу които се противопоставиха Израел и Съединените щати, новият текст не осъжда безпрецедентната атака на Хамас. По-рано този месец Томас-Грийнфийлд подчерта, че инициативата на Алжир рискува да провали преговорите.
„Вярваме, че сега е крайно време Съветът за сигурност да вземе решение за хуманитарна резолюция за прекратяване на огъня“, каза наскоро палестинският пратеник в ООН Рияд Мансур, добавяйки, че има „масова подкрепа“ за елементите на текста сред членовете на съвета.
През октомври и декември, въпреки международния натиск заради нарастващата хуманитарна криза в Газа, Вашингтон наложи вето на текстове, призоваващи за прекратяване на огъня.
Съветът за сигурност прие само две резолюции за Газа от 7 октомври, включително една, призоваваща за широкомащабна доставка на хуманитарна помощ на палестинската територия.
Още: Израел обвини ООН, че бави хуманитарната помощ за Ивицата Газа