Напрежението между САЩ и Китай излезе на преден план в годишното Общо събрание на ООН в Ню Йорк, след като американският президент Доналд Тръмп обвини Китай за разпространението на коронавируса. Той призова Китай да „понесе отговорност” за пандемията. В речта си китайският президент Си Цзинпин заяви, че страната му "няма намерение да влиза в студена война с никоя държава". Връзките между двете световни сили са напрегнати на редица фронтове, информира БГНЕС.
Тазгодишната среща на върха в Ню Йорк се провежда до голяма степен виртуално, като световните лидери изнасят предварително записани речи. Новият формат означава, че част от геополитическия театър, който обикновено се разиграва на ключовата среща на ООН, отсъства. Всяка държава беше представена от един делегат и имаше малка възможност една нация да опровергае твърденията на друга, пише БГНЕС. Президентът Тръмп ползва обръщението си, за да рекламира постиженията си, като част от предизборната си кампания. "Китай „зарази света. Трябва да потърсим отговорност от нацията, която разпространи тази чума в света - Китай", каза той. Президентът Тръмп, чийто собствен опит в борбата с коронавируса е внимателно следен в предизборната ситуация в САЩ, често обвинява Пекин в прикриване на вируса, заявявайки, че е азиатската страна е можела да спре разпространението на болестта. Китай нарече атаките на Тръмп неоснователни обвинения.
В коментари, публикувани преди речите, президентът Си отправи по-ясен упрек към САЩ, заявявайки, че "никоя държава няма право да доминира в глобалните дела, да контролира съдбата на другите или да запази предимствата на развитието изцяло за себе си", нещо, в което самият Китай е обвиняван от критици. В речта си президентът на Китай направи изненадващото изказване, че страната му, която е най-големият производител на парникови газове в света - има за цел да достигне пикови емисии през 2030 г. и да ги нулира до 2060 г. Асамблеята беше открита от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, който, без да назовава Китай или САЩ, предупреди: "Трябва да направим всичко, за да избегнем нова студена война. Ние се движим в много опасна посока", каза той. "Нашият свят не може да си позволи бъдеще, в което двете най-големи икономики разделят света - всяка със своите собствени търговски и финансови правила и капацитет в области като развитието на интернет и изкуствен интелект".