Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ: Китай има цял флот балони за шпионаж

09 февруари 2023, 06:14 часа • 1837 прочитания

Белият дом заяви, че Китай разполага с глобален флот от балони за шпионаж, подобни на този, който беше свален миналата седмица, след като прелетя над Съединените щати, предава АФП.

Още: Русия освободи от затвора американски учител

Още: Тръмп де факто позволи на фирми от САЩ да подкупват чужди държавни служители

"Всички тези балони са част от китайски флот от балони, разработени за провеждане на шпионски операции", заяви прессекретарят Карин Жан-Пиер пред репортери на борда на Air Force One.

"През последните няколко години китайски балони са били забелязвани над държави на 5 континента."

Американски изтребител свалиха китайски шпионски балон, който прелетя над страната. Китай твърди, че балонът е бил отклонил се летателен апарат за наблюдение на времето без военна цел.

Още: Папата с пророчество за администрацията на Тръмп заради мигрантите

Още: Оръжия от Тръмп за Украйна, без да се натоварват американците: Внесоха законопроект в Конгреса

Съединените щати твърдят, че балонът е бил сложен височинен шпионски апарат. След като бавно прекосява средата на Съединените щати над няколко строго секретни военни обекта, балонът се насочва над източното крайбрежие, където президентът Джо Байдън нарежда да бъде свален. Администрацията на Байдън представя инцидента като провокативен ход на Китай, съобщава БНР.

ОЩЕ: Джо Байдън: САЩ не търсят конфликт с Китай

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес