Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

САЩ излизат от бюджетната криза

17 октомври 2013, 08:33 часа • 11032 прочитания

САЩ няма да изпаднат в неплатежоспособност, след като американският Конгрес одобри окончателно изготвения от републиканците и демократите закон, който предвижда вдигане на тавана на дълга до 7 февруари. Окончателното решение за излизане от кризата ще бъде взето от президента Барак Обама, който трябва да подпише документа.

По-рано Сенатът прие споразумението с 81 ласа „за" и 18 „против". Депутатите от долната камара на парламента приеха закона с 285 гласа „за" и 144 „против". Спирането на дейността на правителствените служби струва на американската икономика 24 милиарда долара.

Постигнатият компромис предвижда увеличаване на тавана на дълга до 7 февруари и временен бюджет до 15 януари.

Законът гарантира подновяването на работата на държавните служби, които бяха затворени на 1 октомври. От началото на месеца 800 000 федерални служители не ходят на работа, защото държавата няма бюджет.

Постигнатото споразумение е поражение за консервативните републиканци в Конгреса, които настояваха за големи промени в здравната реформа, наричана "Обамакеър". Те използваха повишаването на тавана на дълга и проблема с финансирането на правителствените ведомства като начин да постигнат отлагане или изтегляне на средства от "Обамакеър". В крайна сметка обаче републиканците се обединиха с демократите, за да сложат край на блокажа.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес