Филипините и Съединените щати започнаха най-мащабните в историята си съвместни военни учения, сигнализирайки за задълбочаване на връзките в областта на отбраната при новото напрежение, появило се в спорното Южнокитайско море, предаде БГНЕС.
Още: Американски сенатори: Тръмп повтаря пропагандата на Путин, срамно е (ВИДЕО)
Още: Тръмп прегърна путинизма, нарече Зеленски "диктатор" и "средно успешен комик"
Военните игри са последните под ръководството на президента Родриго Дутерте, който преди това заплаши да отмени ученията и да прекрати ключово военно споразумение с дългогодишния си съюзник САЩ, тъй като се ориентира към Китай.
Близо 9 000 филипински и американски войници участват в 12-дневното обучение на главния остров Лусон, което обикновено е ежегодно, но беше отменено или съкратено заради пандемията от коронавирус.
Началникът на филипинската армия генерал Андрес Сентино заяви на церемонията по откриването в Манила, че най-големият кръг от военните учения Баликатан отразява "задълбочаващия се съюз" между двете страни.
Още: Републикански сенатор за Путин: Или в затвора, или екзекутиран, не може да му се вярва! (ВИДЕО)
Още: Руски военни самолети са забелязани да летят край бреговете на Аляска (ВИДЕО)
Американският генерал-майор Джей Баргерън заяви, че "приятелството и доверието" между двете въоръжени сили ще им позволи "да постигнат заедно успех в целия спектър на военните операции".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Рейтингът на Тръмп у дома пада, американците все по-разтревожени за икономиката
Още: Брутално меле между пропалестински протестиращи и израелци се разрази в Ню Йорк (ВИДЕО)
Ученията обхващат морската сигурност, амфибийните операции, тренировките с бойна стрелба, борбата с тероризма и хуманитарната помощ, както и справяне с последствията от бедствия.
Неотдавнашните военни маневри между двете държави бяха съсредоточени върху потенциалния конфликт в Южнокитайско море, за което Пекин има почти изцяло териториални претенции.