На 1 май САЩ наложиха нови санкции срещу близо 300 компании и физически лица в Русия и трети страни, включително китайски фирми, подпомагащи военните действия на Москва.
Още: Тръмп вади САЩ от Световната здравна организация още в първия ден от мандата си?
Още: Доналд Тръмп: САЩ отново може да контролират Панамския канал
Министерството на финансите във Вашингтон наложи наказателни мерки на около 200 лица и компании, а Държавният департамент - на над 80. Според изявлението на Министерството на финансите санкциите са насочени към борба с укриването на данъци и подпомагането на военнопромишлената база на Русия и нейните програми за биологични и химически оръжия.
Още: САЩ обвиняват Русия в използването на химическо оръжие в Украйна
Защо Китай е наказан от САЩ?
Този ход беше предприет след многократните предупреждения на американски официални лица за подкрепата на Пекин за военните сили на Москва. През април "Ройтерс" съобщи, позовавайки се на неназовани американски служители в областта на отбраната, че Китай подпомага руската военна машина в Украйна, като предоставя машинни инструменти, оръжейни технологии и сателитни изображения.
Още: Foreign Affairs: Ако Русия победи в Украйна, САЩ ще плащат многократно повече
Преди дни държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен бе на посещение в Пекин и се срещна с президента Си Дзинпин, като го предупреди за санкции: САЩ заплашиха Си Дзинпин със санкции, ако продължи да подкрепя Русия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Конгресът на САЩ защити американското правителство до пролетта, после Тръмп да му мисли
Още: Десетки хиляди кубинци протестираха срещу санкциите на САЩ (ВИДЕО+СНИМКИ)
"Днешните действия допълнително ще нарушат и влошат военните усилия на Русия, като се насочат към нейната военнопромишлена база и мрежите за укриване, които я снабдяват", заяви американският финансов министър Джанет Йелън, цитирана от сайта на американското МФ.
Снимка: iStock
Още: САЩ даде над 500 млн. долара военна помощ за Тайван
Още: Байдън ще обяви последен военен пакет за Украйна по линия на договори с американски компании
Компании от Турция, Европа и ОАЕ също са санкционирани
Санкции има и срещу около 60 обекта, разположени в Русия, Азербайджан, Белгия, Словакия, Турция, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Китай, "които позволяват на Русия да придобива отчаяно необходими технологии и оборудване от чужбина", се посочва в изявлението.
САЩ са се насочили и към производителите и доставчиците на памучна целулоза и нитроцелулоза, които са ключови химикали за взривни вещества, от които Москва се нуждае, за да продължи да произвежда барут и ракетни горива. Санкциите бяха наложени както на руски, така и на китайски компании, които са участвали в търговията с такива материали.
Още по темата с нитроцелулозата вижте тук: Китай може доста лесно да определи кой ще спечели в Украйна
Съединените щати блокираха и доставката на оборудване от Китай за руските проекти за втечнен природен газ. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на корабособственици и специализирани тежкотоварни кораби, които са транспортирали модули и оборудване от Китай до Русия за проектите на "Новатек" за втечнен природен газ (LNG) в Арктика.
Санкционирана е руска авиокомпания
САЩ наложиха санкции срещу руската авиокомпания "Победа". В списъка са добавени и 16 морски плавателни съда.
Наказателни мерки бяха приети срещу "Нефтегазстрой" и "Внипигаздойча" - две базирани в Русия компании, за които се твърди, че участват в строителни проекти, свързани с природен газ.
"Комбинираната ни подкрепа за Украйна и безмилостното ни насочване към военния капацитет на Русия дават на Украйна решаващо предимство на бойното поле", заяви още Йелън.
На 23 февруари президентът на САЩ Джо Байдън обяви още един мащабен пакет от санкции, насочени срещу 500 юридически лица в Русия, преди втората годишнина от пълномащабното нахлуване в Украйна и след смъртта на руския опозиционен лидер Алексей Навални.
Още: Байдън обяви над 500 нови санкции, за да накаже Путин заради Навални