Мемоарите на Салман Рушди за почти фаталното му намушкване с нож - "Knife", и историческият роман на Пърсивал Еверет - "James", са сред финалистите за 75-ите Национални литературни награди на САЩ. Сред останалите номинирани са писателката и режисьорка Миранда Джули за откровения ѝ роман за средната възраст "All Fours" и известната канадска поетеса Ан Карсън за "Wrong Norma".
Още: Тръмп призова за директни разговори между Зеленски и Путин
Още: Притиснат от водещ: Тръмп призна, че Русия е започнала войната, но отново нападна Зеленски
Във вторник, 1 октомври, Националната литературна фондация обяви финалистите в категориите художествена проза, нехудожествена литература, младежка литература, поезия и преводни книги. Съдиите във всяка категория съкратиха дългите списъци от 10 книги, представени миналия месец, до пет окончателни заглавия. Победителите ще бъдат обявени по време на тържествена вечеря на 20 ноември в Манхатън, на която също ще бъдат връчени почетни награди на писателката Барбара Кингсолвър и издателя-активист У. Пол Коутс.
Още: Салман Рушди: Хората на изкуството са мишена на авторитарните режими
За финалистите
Четири от петте художествени книги, включително "James", са публикувани от издателство Penguin Random House. Романът на Еверет, който преразказва "Приключенията на Хъкълбери Фин" на Марк Твен от гледната точка на роба Джим, също е финалист за наградата "Букър" и е сред най-харесваните произведения на годината.
Още: "Тръмп е обичащ Путин предател": Стивън Кинг с нова атака срещу американския президент
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп за Зеленски: Не мисля, че е особено важен, за да присъства на срещи
Снимка: Getty Images
Книгата на Рушди "Knife" е финалист в категорията за нехудожествена литература. Това е първата номинация за американската Национална литературна награда на 77-годишния писател, който живееше в чужбина и нямаше право на участие в конкурса по времето, когато публикува наградената с "Букър" "Среднощни деца" и други произведения. Роден в Индия, живял години в Лондон, Рушди стана гражданин на САЩ през 2016 г. Плодовитият Еверет, автор на повече от 20 книги, сценарист на наградения с "Оскар" филм "Американска литература", и носител на редица други литературни награди, също е номиниран за първи път, пише БТА.
Още: Нападателят на Салман Рушди отказа да се признае за виновен
Още: Мадона бясна на Тръмп, че се мисли за крал
Още: Хеликоптер се разби в американския щат Айдахо (СНИМКА)