Русия ще се откаже от долара и еврото в търговските и икономически отношения с партньорите си, тъй като тези валути са станали "токсични" на фона на нарастващия натиск от страна на Запада. Това съобщи заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Панкин в интервю за ТАСС.
"На фона на нарастващия геополитически натиск от "колективния Запад", единственият начин да се гарантират стабилни търговски, икономически и инвестиционни връзки между Русия и нейните партньори е да се избегне използването на валути, които са станали "токсични", преди всичко щатския долар и еврото и да преминеm към сетълменти в приемливи алтернативи, предимно в национални валути", обяснява Панкин.
По думите на дипломата Москва смята и другите основни световни валути – британската лира, японската йена и швейцарския франк – за ненадеждни като долара и еврото.
🤡 #Moscow considers the #British pound, the #Japanese yen and the #Swiss franc to be unreliable currencies, along with the #dollar and #euro, said Deputy Foreign Minister Alexander Pankin. pic.twitter.com/ElZSfPIv5i
— NEXTA (@nexta_tv) August 20, 2022
Според Панкин настоящата световна финансова система, изградена от Вашингтон, се оказва "неподходяща за условията на многополюсен световен ред и по същество се превърна в инструмент за постигане на политически цели на една група държави". "Напълно очевидно е, че в сегашните условия Западът възнамерява да продължи да злоупотребява с привилегированото си положение", смята той.
Нова световна финансова система
"Окуражаващо е да се види, че много нации, виждайки извънредни и нелегитимни санкции срещу Русия, мислят за необходимостта от дедоларизиране на външноикономическата дейност, за да гарантират своя суверенитет. Както се оказа, ако има политическа воля, въпросът е много лесно разрешим", добавя той.
Създаването на финансова система за многополюсен свят вече е необратим процес, твърди Панкин. "Механизмите за сетълменти в национални и други валути, различни от западните, бяха успешно създадени с редица държави и беше създадена възможност за плащане в рубли за определени категории експортни стоки на Русия, включително енергийни и хранителни продукти. БРИКС, Шанхайската организация за сътрудничество и други международни платформи засилиха своя многостранен дискурс по темата", посочва дипломатът.
По думите му това решава проблемите с осигуряването на външнотърговските операции на Русия, но и поставя основите на финансовата система на многополюсния свят. "В известен смисъл този процес вече е необратим", добавя той.
През юни руският президент Владимир Путин обяви, че се работи по създаването на нова международна резервна валута, базирана на валутите на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).
Пълно скъсване и със SWIFT
Русия активно развива собствена система за предаване на финансови съобщения, тъй като страната се сбогува с международната система SWIFT, използвана от повече от 200 държави за финансови съобщения.
"Изхождаме от необходимостта за постепенен преход от SWIFT към механизми за трансфер на финансова информация, защитени от външен натиск, за което активно разработваме Системата за трансфер на финансови съобщения (SPFS) на Руската централна банка. Това е принудително, но напълно естествено решение в среда, в която руските банки и техните клиенти редовно срещат проблеми с рутинните международни плащания", обяснява Александър Панкин.
Руските власти смятат за неразумно блокирането на всички руски клиенти от най-големите международни системи за разплащане с карти.
Москва иска разплащанията по сделките с търговските ѝ партньори да са главно в национални валути. "Вече виждаме положителни резултати, например 1/4 от търговския оборот между Русия и Китай се урежда в рубли и юани", каза руският министър на икономическото развитие Максим Решетников. Той призовава съюзниците на Москвка да се присъединят към новата руска финансова система, за да се осигури съвместимост между техните банки и платежни системи.
Как Русия търгува под санкции и с какво смята да замени долара, четете в EXPERT.BG